Sülük Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır Ve Sülüğün Bilimsel Faydaları

SÜLÜK (HİRUDOTERAPİ) TEDAVİSİ NEDİR?

Sülük tedavisinin çok uzun bir geçmişi vardır. Elde olan kayıtlara göre Mısırlıların 3.500 yıl önce sülük tedavisi kullandığı ortaya çıktı. Hindu tıp tanrısı Dhanvantari, ilk olarak MÖ 8. yy ‘da atıfta bulundu ve sülükleri elinde tuttuğu resmedildi. Sülük tedavileri Ortaçağda da oldukça popülerdi.

Sülük Tedavi Nedir Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir

Sülük Tedavi

Yine sülük tedavisi, 1800’lerde çeşitli hastalıkları tedavi eden Amerikalı doktorlar tarafından yaygın bir şekilde uygulanmıştır. 1980’lerde, sülük tedavisi, özellikle nakil ameliyatlarında, venöz tıkanıklığı gidermek için plastik cerrahlar tarafından büyük bir ivme kazandı. Sülük tedavisinin bu kullanımı mevcut durumuna iyi bir örnek teşkil etmektedir. Travmatik amputasyonun ardından ekler tekrar takıldığında, genellikle daha büyük arteriyel kan damarlarını yeniden bağlamak, daha ince, daha hassas venöz damarları yeniden bağlamak mümkündür. Vücut sonunda oksijen tüketen kan alanını boşaltmak için gerekli venöz bağlantıları geliştirir; ancak bu yeterince hızlı bir şekilde gerçekleşmezse, toplayıcı venöz kan, taze arteriyel kanın tekrar bağlanan uzuva artık giremeyeceği konusunda yeterli şişme ve baskı oluşturabilir. Bu durumda, sülükler yerel kanı boşaltmak ve aşılı uzuv içindeki basıncı açmak için kullanılır, aksi halde nekroz riski (ölüm) bulunur.

Günümüzde kullanılan tıbbi sülükler ayrıca, tromboflebit, diğer anjina pektoris, artrit, hematomlar ve hatta kulak çınlaması gibi diğer venöz hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Tüm bunlarla beraber eski zamanlardan beri sülükler, pek çok hastalığı kan alma yoluyla tedavi etmek için de kullanılmıştır. Sülük tedavisi, saf kanın alınmasının vücudu iyileştireceği umuduyla yapılan bir yöntemdi. Bununla beraber, sülük tedavisi bazı durumlarda hastalıkların tedavisinde kullanılan en iyi alternatifti ve hatta farmakolojik tedavileri bile geçmekteydi. İnsan vücudu üzerindeki iyileştirici etkileri nedeniyle, bu geleneksel tedavi yöntemi, günümüzde hala kullanılmaktadır ve popülaritesi de hızla artmaktadır.

Sülük Fizyolojisi

Hirudo medicinalis (tıbbi sülük), Avrupa ve Kuzey Amerika’nın tatlı su sistemlerinde bol miktarlarda bulunmaktadır. Dış iskeletleri olmayan bölümlenmiş sülüklerdir ve 12 cm uzunluğunda büyüyerek istirahat sırasında bu uzunluğun yaklaşık üçte birine kadar daralabilirler. Her iki ucunda da beslenirken dokuya bağlamak için kullanılan emiciler bulunur. Ön ucunda, üç çenede 300’den fazla diş bulunan ağız yapıları vardır. Bu mandallar Y şeklinde bir ısırık bırakırlar. Beslenmeleri, vücut sıcaklığının yakınlığı, kandaki sodyum ve arginin tespiti ile uyarılır. Bir sülük bir insana tutturulduğunda vücut ağırlığından 10 katına kadar (yaklaşık 10–60 dakika içinde) 5-15 ml kan alır. Sülük, tükürük, hirudin, calin, anestezik bileşikler ve antihistamin vazodilatörler de dâhil olmak üzere birçok farklı madde içerir. Hirudin, fibrinojenin fibrine dönüşümünü engelleyen ve kanın pıhtılaşmasını önleyen güçlü bir antikoagülandır. Hirudin, bir bölgeye kan akışını artırmak için vazodilatör bileşiklerle çalışır ve aynı zamanda anestezik bileşikler sülüklerin, ağrısız işlem yapmasına izin verir. Sülük, kollajene bağlanan ve pıhtılaşmayı başlatma kapasitesini nötralize eden calin enjekte eder. Bu durum 10 saate kadar uzayan bir antikoagulan etkisi yaratır. Tüm bunlarla beraber 32 beyine sahip olan sülük, 273 dişe ve üçgen bıçaklara sahiptir.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sülük tedavisinin uygulanması oldukça basittir. Sülükler gereken alana nazik bir şekilde yerleştirilir. Sülük tedavisinin tamamı, hedeflere ve yanıt oranına bağlı olarak 1 ile 6 seans gerektirebilir. Sülük tedavisi başlangıçta kötü kanı almak için kullanılır. Sülük yaklaşık 5 ml (bir tatlı kaşığı) kan çekecektir. Sülük tedavisinin terapötik faydası sülük çıkarıldıktan sonra ortaya çıkar ve bu sırada 50 ml’ye kadar kan, 48 saate kadar sızmaya devam eder.  Tedaviden 3 ile 7 gün sonra, damarlar genellikle kanın uzuvda birikmeyeceği şekilde kendi kendilerine tekrardan bağlanır. Normal renk ve basınç bölgeye döner ve arteriyel kan, hasarlı bölgede kolayca dolaşır. Büyüklüğü ve klinik tepkisine bağlı olarak bir yara için en az1 sülük, en fazla 6 veya daha fazla sülük gerekebilir. En fazla sülük sayısı, maksimum venöz tıkanıklık bölgesine göre uygulanmalıdır.

Hastanın cildi steril bir sıvı ile iyice temizlenmeli ve ardından distile, klorlanmamış suyla durulanmalıdır. Sülük için amaçlanan alanın etrafındaki gazlı bez bariyeri, sülüklerin bağlanma istenen bölgeden uzaklaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Sülükler ilgili bölgeye elle taşınabilir veya 5 cc’lik plastik bir şırınganın içine yerleştirilebilir (pistonu çıkarılmış). Eğer sülük ısırmaya isteksizse, uygulanacak alana küçük bir iğne batırılıp kanaması sağlanır. Bu şekilde sülük rahatlıkla yapışır. Sülük bağlandığında, tamamen ağzındaki enzimleri bırakıp kanı alana kadar güvenli bir şekilde yerinde kalmalıdır. Sülükler, kanı sulandıran ve pıhtılaşmayı tamamen önleyen peptidleri ve proteinleri salgılarlar. Bu durum, kan dolaşımını mükemmel bir şekilde iyileştirir ve olası bir doku ölümünü de önler. Sülükler, çoğunlukla iz bırakmadan iyileşen, çok küçük ve Y şeklinde yaralar bırakabilirler. Sülükler ayrıca, vücuttaki kan dolaşımını arttırmada ve kandaki olası pıhtıları parçalamada oldukça etkilidir.

Sülük Tedavi Nasıl Yapılır

Sülük

Sülüğün Faydaları Nelerdir?

Sülüğün faydaları arasında kalp hastalıklarına iyi gelmesi, cinsel sorunları onarması, kanseri tedavi etmesi, şeker hastalığının semptomlarını azaltması ve sağlıklı bir cilt sunması bulunur. Şimdi sülüğün faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Artrit Sorunlarına İyi Gelir

Sülükler, tıbbi özelliklere sahiptir ve artriti tedavi etmek için kullanılabilecek yaklaşık on beş sülük türü vardır. İlk olarak, etkilenen bölge uygun şekilde temizlenir ve daha sonra sülükler, artrit ekleminin etkilendiği bölgelere yerleştirilir. Sülükler etkilenen bölgeden kanı emer ve ayrıca tükürükte mevcut olan anestezik sekresyondan dolayı bölgeyi uyuşturur. Sülük tükürüklerinde, iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olan ve eklemlerdeki ağrıyı yok eden terapötik bileşikler vardır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Semptomlarını Tedavi Eder

Günümüzün en ölümcül hastalıklarından biri de diyabettir ve diyabetli kişiler sonsuza kadar bakım ve önlem almak zorundalardır. Bununla beraber sülük tedavisi, diyabet tedavisinde de kullanılabilir. Hirudin, sülük tükürüklerinde bulunan ve kan pıhtılaşma sürecinin inhibe edilmesine yardımcı olan başka bir maddedir. Diyabetten muzdarip olan hastalarda pıhtılaşmış kan bulunur ve hirudin maddesi kan pıhtılaşma sürecini durdurmak için bir ajan olarak hareket eder. Bu süreç aynı zamanda yüksek diyabetik hastalar için ölüm şansını da ciddi oranda azaltır.

Kulak, Burun Ve Boğaz Sorunlarını Azaltır

Kulak, burun ve boğaz, sülük tedavisi yöntemiyle tedavi edilebilen diğer vücut kısımlarıdır. İşitme kaybı ve kulak çınlaması gibi sorunlar sülük tedavisi kullanılarak çözülebilir. Sülük, kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca, kulaklardaki bakteriyel ve fungal enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir :  Hipnoz Nedir Ne İşe Yarar Ve Çeşitleri Nelerdir

Kardiyovasküler Hastalıkları Tedavi Eder

Sülük tedavisi yöntemi, çeşitli kardiyovasküler hastalıkları ve diğer kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlıkları iyileştirmek için de kullanılır. Canlı sülükler etkilenen bölgelere tutturulur ve enfekte olmuş kanı emme görevini yerine getirir. Bu durum herhangi bir kan pıhtısı türünü de önler ve ayrıca kan dolaşımını da arttırır. Pek çok doktor, kalp durması veya inme (felç) geçirenlere sülük tedavisi uygulamaktadır. Burada ise hirudin maddesi devreye girerek kanın pıhtılaşmasını ve kalınlaşmasını önler.

Vasküler Hastalıkları Önler

Sülük uygulaması, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan çok pratik bir uygulamadır. Bu uygulama şaşırtıcı olabilir, ancak sülük tükürüğü, sağlığa birçok yönden yardımcı olan yüzlerce maddeden oluşur. Örneğin hirudin, kanın pıhtılaşmasını önleyen antikoagülan özelliklere sahip ajanlardan biridir. Hirudin dışında, calin de kanın pıhtılaşmasını önleyen başka bir ajandır. Bu maddeler kan pıhtılarının oluşmasının temel nedeni olan trombositleri çözme kabiliyetine sahiptir. Hyaluronidaz, sülük tükürüklerinde mevcut olan ve akışkanların viskozitesinin arttırılmasında yardımcı olan bir başka ajandır.

Endometriozis Hastalığıyla Savaşır

Tüm kadınlarda endometriozis riski bulunur. Sülük tedavisi kan pıhtılarını eriten ve durduran etkili bir yöntemdir. Sülük tükürüğünde bulunan enzimler, tüm kan pıhtılarını çözdükten ve uterusta uygun kan akışını ayarladıktan sonra toksinlerin uterustan atılmasına yardımcı olur. Tükürükte bulunan antienflamatuar enzimler ayrıca, enflamasyonu azaltmaya ve kan damarlarındaki kanın serbest akışını düzenlemeye de yardımcı olur.

Göz Sorunlarını Giderir

Sülük tedavisi, göz iltihabı ve Glokom gibi gözle ilgili hastalıklar için etkili bir terapidir. Glokom, aşırı üretim ve vitreus mizahının yavaş emiliminin olduğu durumdur. Vitreus mizah gözlerin beslenmesi için önemli bir maddedir. Bu maddenin üretimi yüksekse, o zaman sorunlu bir faktördür, gözlerin daha fazla bulanık görmeye ve görme kaybına yol açmasına neden olabilir. Bu hastalığın ilerlemesi, vitröz mizahın aşırı üretimini azaltan ve gözler üzerinde daha az stres ile baskı oluşturan sülük tedavisi uygulamasıyla önlenebilir. Glokom hastası olan tüm bu hastalar, kan basıncını düşürmek ve vitröz mizah üretimini azaltmak için sülük tedavisine tabi tutulmalıdır. Enfekte olmuş kanın sülükler tarafından emildiği ve böylece gözlerdeki enflamatuar ağrının azalmasına neden olan bu tedaviyi alarak göz iltihabı da iyileştirilebilir. Konjonktivit ve keratit de sülük tedavisi ile tedavi edilebilecek diğer birkaç göz rahatsızlığıdır.

Diş Eti Sorunlarını Tedavi Eder

Yanlış diş hijyeni, diş eti ile ilgili birçok soruna yol açar ve her yaştan insanda, özellikle yaşlılar arasında bulunur. Sülük tükürüğünde bulunan enzimler, diş eti ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Antikoagülasyon maddeleri, tüm istenmeyen toksinleri uzaklaştırır, diş etlerine düzgün kan akışını sağlar ve böylece besinlerin etkilenen bölgeye ulaşmasına izin verir. Sülükteki enflamatuar maddeler ayrıca, diş etlerinde ağrıyı ve şişliği azaltmaya da yardımcı olur ve enfekte olmuş kısımdaki bakterilerin daha da büyümesini azaltır.

Hepatit Hastalıklarına Karşı Savaşır

Karaciğerin düzgün çalışmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü karaciğer, insan vücudundaki tüm toksin maddelerin giderilmesinde yararlı olan hayati bir vücut organıdır. Toksinlerin uzaklaştırılmasının yanı sıra karaciğer, enzimlerin üretiminden sorumlu olan, besin ve vitaminler için rezervuar görevi gören ve dengeyi korumaya yardımcı olan önemli bir organdır. Sülük tedavisi, karaciğerle ilgili bozuklukları çözmek için kullanılır, karaciğerde herhangi bir iltihap ve enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur.

Kan Basıncı İle İlgili Sorunları Yok Eder

Kan basıncı, belli bir yaştan sonra çok yaygın olan başka bir sorundur. Sülük tedavisi, kan basıncını düşürmek ve kan basıncını, standart bir hale getirmek için de etkilidir.  Sülük tükürüğünde bulunan enzimler uygun kan akışını teşvik eder ve böylece kanın pıhtılaşmasını da azaltmaya yardımcı olur.  Bu durum ayrıca kalpte uygun kan dolaşımını teşvik eder ve kan basıncını kontrol etmek için kullanılabilecek etkili bir ilaç olarak kullanılır.

Serebral Palsi Sorununa İyi Gelir

Serebral palsi gibi karmaşık bozukluklar bile sülük tedavisi yöntemi kullanılarak çözülebilir. Rahim içindeyken bebeklerin neden olabileceği ve genellikle beyine kan akışının ya da herhangi bir beyin yaralanmasından kaynaklanmaması nedeniyle ortaya çıkan birçok bebek beyin felci vakası duyuyoruz. Sülük tedavisi bu gibi durumlar için oldukça etkilidir ve sülük tükürüğündeki enzimlerin yardımı ile kanın uygun şekilde boşaltılmasını artırarak bu komplikasyonları azaltır. Tükürükte bulunan histamin enzimi, kan damarlarının daha fazla kan akışını artıracak şekilde genişletilmesine yardımcı olur. Sülükteki diğer antibakteriyel enzimler de bakteri sayımını azaltır ve güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olur.

Antikanser Etki Gösterir

Sülük tükürüğünde mevcut olan enzimler, kanser hücrelerini öldürür ve kanserli hücre oluşumuna engel olur.

Böbrek Hastalıklarını Tedavi Eder

Karaciğer gibi, böbrek de vücudumuzun bir diğer önemli işlevsel birimidir ve sülük tedavisi uygun böbrek sağlığını korumak için kullanılabilir. Birçok diyabet hastası ayrıca, böbrek rahatsızlıklarından da muzdariptir ve sülük tükürüğünde bulunan enzimler bu tür rahatsızlıkların iyileştirilmesine de yardımcı olur. Bununla beraber kanın tutarlılığını arttırır.  Bu tedavi yöntemi aynı zamanda herhangi bir böbrek enfeksiyonu ile mücadeleye de yardımcı olur ve vücut için gerçekten ağrılı olabilecek iltihabı son derece azaltır.

Migren Semptomlarını Azaltır

Migren, gerçekten ağrılı olabilen ve kan akışının yanlış hareketinden kaynaklanan başka bir sorundur. Bulantı, tek taraflı baş ağrısı, fotofobi, rahatsızlığa neden olabilecek ve ağrı verici olabilen migren belirtileridir.  Migrenin ana nedeni,  birincil organda (kalpte) oluşan kan pıhtılarıdır. Bu kan pıhtıları beyine giden yolu izler ve doğru kan akışına engel olur. Sülük tedavisi aynı kan pıhtılarını çözme görevini yerine getirir ve uygun bir kan akışına da yardımcı olur.

Sülük Tedavisi Faydaları Nelerdir Bilimsel Açıklamaları

Sülük Hirudoterapi

Cilt Sorunlarına Karşı Antienflamatuar Olarak Çalışır

Sülük uygulaması, cilt hastalıklarının tedavisi için muazzam bir yöntem olabilir. Dermis, epidermis ve hipodermis cildi oluşturan katmanlardır ve cilt enfeksiyonları cildin en üst iki katmanını, yani dermis ve epidermisi etkiler. Sıradan cilt hastalıkları kolayca tedavi edilebilir, ancak karmaşık cilt hastalıkları uygun tedavi ve ilaçlar gerektirir. Bu tür karmaşık cilt hastalıkları için sülük tedavisi etkili bir yöntemdir. Bu karmaşık cilt hastalıklarının en başında egzama, sedef, gül hastalığı ve sivilce sorunları gelir. Ciltle ilgili başka bir hastalık, genellikle derinin altındaki enfeksiyondan sonuçlanan ve ciltte kızarıklığa neden olan kaynamalardır. Kaynamalar, sertleşebilir ve hassas bir şekilde olabilir. Sülük tedavisi aynı zamanda cilt grefti ameliyatı geçirmiş olan hastalarda da kullanılır.

Sporcu Yaralanmalarını Tedavi Eder

Sülük tedavisi, sadece hastalıklar ve cilt enfeksiyonlarını değil, aynı zamanda sporcu yaralanmalarının tedavisinde de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Sülük tedavisi sporcu yaralanmasının iyileşme sürecini ciddi düzeyde kısaltır. Bu tedavi yöntemi, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı bir faktördür ve aynı zamanda sporcu yaralanmasından kaynaklanan ağrıları giderir. Toksinlerin dışarı atılması, uygun kan dolaşımı iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.  Bunun nedeni sülük enzimlerinde antifungal, analjezik, antienflamatuar ve büzücü özelliğinin olmasıdır.

Dr. Gökhan Güler

Yararlanılan Kaynaklar

 • clinical key,
 • health forbes,
 • ibn-i sina (el kanun fit tıb kitabı)
 • Pubmed,
Sülük Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır Ve Sülüğün Bilimsel Faydaları Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Derya Nalbant dedi ki:

  Sülük tedavisinin bu kadar faydası olacağını tahmin etmemiştim. Yazınızı okurken endometriozisa denk geldim, bende de mevcuttu, ama ilaç vs düzeltebildim çok şükür. Sülük tedavisinin endometriozisa iyi geldiğini bilmiyordum.

 2. Samet Kavalcı dedi ki:

  Dedelerimiz sülüğü hastalıkların tedavisinde kullanırken bir şeyler biliyorlardı elbette. Gerçekten bir çok işe yaramakta, yaptıran arkadaşlarım var oldukça memnun kalmışlardı.

 3. selvi hekimoğlu dedi ki:

  sülük tedavisini bu kadar geniş ve detaylı olması beni çok sevindirdi. elinize sağlık

 4. Selim Paköz dedi ki:

  Herkese tavsiye edeceğim harika bir yöntem önceleri nedir bu bu böcekler ne işe yarar nasıl beni iyi edecek der dururdum sonra ayağımda çıkan yaranın bir türlü iyileşmemesi ve ayağımın morarması ve su toplaması nedeniyle doktor tarafından ayağımın kesilme durumu olabileceğini söyledi doktorum çare olarak da sülük tedavisi ile şifa bulabileceğimi belirtti bende bu şansımı denemek için zaten hastanelerde kullanılan alternatif tıp yada geleneksel tıp yöntemleri adı altında hizmet verildiği söylendi.İlk önce baya bir korktum doktor sülükleri ayağıma bırakacağını onlar sıkıntılı bölgeleri ıssırıp kanımı emeceklerimi söylediler çok korktum ve kabul etmedim doktorum o zaman ben ayağınızda kesikler açıp oradan sülükler beslensin daha az canınız yanar hiç olmazsa ıssırılma duygusu oluşmaz deyince kabul ettim ve ayağıma toplamda 11 adet sülük yapıştırdılar sülükler ilk yapıştığında küçük ve sıskalardı 1 saat sonra o ayağımdaki sülüklerin nasıl bu kadar şiştiğine inanamadım onlar kanımı emdikçe ben sanki rahatlıyordum toplam 5 ayda 9 seans yaptık ve ayağımda ki lezyonlar hafifledi ve iyileşme durumuna geçti gerçekten işe yarayan bir sistem herkese bu yöntemi tavsiye ederim.

 5. Burcu Parlak dedi ki:

  Gerçekten denemeye değer bir tedavi olduğuna inaniyordum ancak bu kadar şeye faydalı olduğunu bilmiyordum. Ablam sülük yaptırdı baş ağrıları geçti gitmediğimiz doktor kalmamıştı. 10 saat filan çok azar azar da olsa kan akmıştı ben cesaret edemedim.

 6. Rıdvan Eroğlu dedi ki:

  Sülüğün cinsel sorunlarada iyi geldiğini söyliyorsunuz. Bunu bazı aktar satıcılarıda söylüyor. Tüm rahatsızlıklara iyi bir çozüm sunuyormuş. Benden duymayın 🙂

 7. Hasan Tokmak dedi ki:

  Bir haftadır süren bel ağrım vardı yolda düzgün yürüyemiyordum iki büklüm duruyordum. Belimden 3 tane sülük yaptırdım bir iki gün içinde ağrılarım geçti. Allah herşeyin şifasını vermiş. Mucize yaratık sülükler.

Sayfa başına git