Psikiyatri Nedir Ne Yapar Psikiyatri İle Psikolog Arasındaki Fark Nedir

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri, tam anlamıyla Ruh Hekimliği demektir. Psikiyatri herkes tarafından bilindiği gibi aslında bir tıp dalıdır ve asıl ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Beyin hastalıkları alanını ise halk dilinde, gündelik yaşamda dahi duyabileceğiniz ” akıl hastalıkları, ruh sağlığının bozuk olma durumu ” gibi durumlar doldurmaktadır. Psikiyatri tam olarak bu hastalıkların tedavileriyle ilgilenmektedir.

Psikiyatri Nedir Ne Yapar Ve Hangi Hastalıklar İle İlgilenir

Psikiyatri Nedir

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Günümüzde çoğunlukla görülen panik atak durumu, depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu gibi sağlık problemleri tam olarak Psikiyatrinin alanıdır diyebiliriz. Kişi ilişkilerinde yaşanan problemler, herhangi bir şeye duyulabilecek olan bağımlılıklar gibi durumlar da Psikiyatrinin hizmet alanı içerisindedir.

Örneğin, derslerine ve çalışması gereken şeylere odaklanmakta zorluk çeken, kısaca dikkat bozukluğu yaşayan öğrencilerden, bir dönem veya uzun süreli olması fark etmeksizin uyku problemli ve düzen bozukluğu yaşayan yetişkin kişilere kadar yaşanan problemlerin çözümüyle Psikiyatri ilgilenmektedir.

Psikolojik olarak yaşanan problemler ve hastalıkların asıl sebepleri kişiye göre ve çevreye göre şekilleniyor olsa da büyük bir kısmı aslında aileden gelmektedir. Ruh sağlığı zarar gören herhangi bir insanın bütün davranışlarında, duygularında veya düşüncelerinde bozukluklar meydana gelmektedir.

Psikiyatrist olarak adlandırılan Ruh Hekimleri, yukarıda kaleme aldığımız sorunların tamamını tedavi etmekle ilgilenmektedir. Başvurulan özel bölümlerde, yönlendirileceğiniz Psikiyatr alanında, probleminizin çeşidine göre farklı bir ruh hekimine yönlendirilmeniz muhtemeldir, çünkü ruh hekimleri, yani psikiyatristler de kendi aralarında uzmanlıklara göre ayrılmaktadırlar.

Psikiyatrinin Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Psikiyatr bölümüne başvuran hastaların yaşadıkları problemlerin türlerine ve yaş aralığına göre aşağıda listelenen ruh sağlığı alanlarından herhangi birine yönlendirilebilmektedir. Psikiyatri bölümü aşağıda yer alan alanlara ayrılmıştır.

 • Aile ve Eş Terapileri
 • Bağımlılık Problemleri
 • Evlilik ve Boşanma Danışmanlığı
 • Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi
 • Bireysel Danışmanlık
 • Yetişkin Psikolojisi ve Terapisi
 • Yaşlılık Psikolojisi ve Terapisi
 • Cinsel Problemler Terapisi
 • Grup Olarak Gerçekleşen Terapiler

Psikiyatri Bölümünde Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Ruhsal Hastalık adı altında adlandırılabilecek birçok ruh problemi mevcuttur ve bunlar genelde genetik ve çevresel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunları açıklamak gerekirse, aileden gelebilecek olan kalıtsal problemler ve çevresel faktörlerin insanda yaşatacağı travmalar sonucu oluşabilecek problemler diyebiliriz. Aslında sebebi tam olarak ne olursa olsun, genelinde bu tür hastalıkların belirtileri neredeyse benzerdir. Ayırıcı olarak adlandırılan birkaç belirti mevcuttur ve bu konuda uzman olan Ruh Hekimleri, yani Psikiyatristler bu belirtileri gözeterek asıl ve kesin tanıyı koymaktadırlar.

İlginizi Çekebilir :  K.B.B. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nedir ve Hangi Hastalıklara Bakar

Psikiyatri Hastalıkları Nelerdir

 • Gündelik yaşamı etkileyebilecek derecede yaşanan korkular
 • Kalıtsal olarak bilinen fobiler
 • Uyku ve düzen problemleri
 • Sebepsiz yaşanan gerilim ve korkular
 • Konuşmakta güçlük çekme durumu, kekemelik
 • Davranış ve Durum Bozuklukları
 • Kaygı Problemleri
 • Depresyon
 • Tedirginlik Durumu
 • Şizofreni
 • Öğrenme Güçlüğü Çekme
 • Aktivite Kontrolsüzlüğü ve Bozukluğu
 • Beslenme Problemleri
 • Kumar Oynama Problemleri
 • Her türlü bağımlılık

Psikiyatri ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle günümüzde herhangi bir sohbet arasında bile lafı geçtiğinde, tam olarak farkları birbirlerinden ayırt edilemediği bilinmektedir. Psikiyatri ve Psikolog arasındaki fark, uzmanlara sorulan sorular arasında ise en çok cevap almasına rağmen, hala sorulmaya devam eden soruların başında gelmektedir. Aslında bu iki farkın bilinmeme sebebi ise asıl kelimelerin ve meslek kavramlarının halk tarafından tam olarak bilinmemesinden doğmaktadır.

Psikiyatrist

Psikiyatrist olarak adlandırılan, bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi Ruh Hekimleri, aslında üniversitelerin tıp fakültelerinde, diğer tıp dallarında hizmet veren doktorların almış olduğu eğitimler gibi 6 yıl boyunca eğitim almaktadır. Sonrasında psikiyatri alanını tercih ettiklerinden mütevellit ekstra olarak bir 4 yıl daha eğitim almaktadırlar. Yaklaşık 10 yıl boyunca aldıkları eğitim alanında uzmanlaşan Psikiyatristler, aslında temel fark olarak ele alacak olursak Psikologlar ise arasındaki farklardan en büyüğü, reçete yazabilmeleridir fakat ilaç yazma yetkileri bulunuyor olması her hastaya ilaç yazacakları anlamına gelmemektedir, Psikologlar gibi terapi de yapabilirler.

Psikiyatristlerin sadece ağır ve yaşam kalitesinin tamamen sıfıra inmiş olduğu hastalara baktığı düşünülmektedir. Genelde halk arasında bu şekilde bilinen durum aslında tamamen yanlıştır. Bu yanlışın doğurduğu sonuçlardan en büyüğü ise, ruhsal veya sinirsel bozukluk yaşamalarına rağmen çoğu insan sırf halk tarafından bu şekilde adlandırılmaktan çekindiği için bir psikiyatriste gitmekten çekinmektedirler. Gündelik yaşamda ruh sağlığının gerçekten çok önemli olduğunu vurgulayabiliriz. Psikologların veya Psikiyatr Uzmanlarının yönlendirmeleri, bazen de küçük bir dokunuşları bile insanı ruhsal problemlerinden arındırabilmektedir. Tedavi edilmeyen problemler ve ruh bozuklukları, çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Psikolog

Psikologlar, üniversitelerin fen ve edebiyat fakültelerinde toplamda 4 yıl eğitim aldıktan sonra kendilerine başvuran hastalara birkaç yöntemle birlikte klasik ve kendi geliştirdikleri yöntemlerle terapi yaparlar. Terapi içerisinde aynı zamanda hastaları birkaç teste de tabii tutan Psikologlar, bir nevi Psikiyatristlerin işini kolaylaştırıyor denebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git