NÖROLOJİ Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroloji Nedir?

Nöroloji tam olarak omurilik ve beyin bölgesi ile ilgili olan tüm hastalıkları inceleyen bilim dalıdır diyebiliriz. Halk arasında genellikle yalnızca beyin bölgesine baktığı sanılmasına rağmen nöroloji uzmanları aynı zamanda omurilik ve çevresinde oluşabilecek herhangi sorunlarla da ilgilenirler. Eskiden Psikiyatri ve Nöroloji tekbir başlık altında Asabiye olarak bilinirken günümüzde iki ayrı branş olarak hastalara hizmet vermektedir.

Nöroloji Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroloji Nedir

Genel manada beyin üzerinde oluşan tümör, kist, iltihap gibi sorunlarla ilgilenmelerine rağmen bu hastalıkları tetikleyebilecek olan diğer unsurlar omurilik üzerinden geçer. Bu yüzden nöroloji uzmanları eğitim aldıkları dönemlerde mecburi olarak omurilik ve sinir sistemi ile de ilgilenmek zorunda kalırlar. Nöroloji uzmanları beyincik, beyin sapı, beyin sağ ve sol lobları, kasların hastalıklarını incelerler. Nörolojinin son yıllarda ki ilerleyişinin de en büyük sebeplerinden bir tanesi MR adlı cihazın buluşudur. Bu cihaz sayesinde beynin içerisinde bulunan bütün bölgelere ait görüntülemeler kolaylaştığı için beyin tümörü gibi hastalıkların keşfi çok daha kolaylaşmıştır. Bu yüzden nöroloji çok daha verimli bir ana bilim dalı haline gelmiştir diyebiliriz.

Nöroloji Doktorları Hangi Hastalıklara Bakarlar?

Her insan farklı hastalık sebepleri ile hastaneye başvurabilir. Fakat kişilerin ayağında veya kolunda olan bir ağrının sebebi dahi bölgede bir sorun olmamasına rağmen devam edebilir. Örneğin kolunda şiddetli ağrı ile hastaneye başvuran kişinin kol bölgesi incelediğinde ve görüntülenme işlemleri tamamlandığında herhangi bir sorun ile karşılaşılmayabilir. Böyle durumda alanında uzmanlaşmış olan hekimler hastayı nörolojiye sevk etmek zorundadır. Çünkü beynin bütün organları, sinir sistemi ve omurilik beyin tarafından yönetilmektedir. Beyin bölgesinden gelen frekanslarla ve motor kaslarının çalışması sayesinde kol hareket edebilir. Kol örneğinden ilerliyoruz fakat bunu bütün hastalıklar için düşünebilirsiniz.

Nöroloji uzmanları sevk olarak gelen hastanın öncelikle beyin görüntülenmesini tamamlar ve daha sonrasında sinir sisteminde herhangi bir hata var mı diye kontrol eder. Omurilik bağlantıları da kontrol edildikten sonra kol bölgesinde sorun olmayan hastanın beyincik merkezinde ne gibi bir sorunu olduğu keşfedilir. Bu sorunun keşfi ardından gerekli olan ilaçlı tedavi veya ameliyat konuları masaya yatırılır.

Nöroloji uzmanları hastalara bir gün içinde teşhis koymazlar. Diğer doktorlar gibi küçük bir bölge üzerinde sıradan kontrol gerçekleştirmezler. Vücudun bütün sinir sistemini ve omurilik yapısını incelemek başlı başına bir haftalık süreyi kapsayabilir. Aynı şekilde beyin içerisinde bulunan bütün yapıların teker teker incelenmesi ve gerektiği işlevde çalışıp çalışmadığı da ortalama olarak bir hafta sürebilir. Bu yüzden nöroloji uzmanları halk arasında kullanılan tabirle ince işçilik yaparlar. Bu nedenden dolayı nöroloji bölümünden randevu aldıysanız olduğunca sabırlı olmanızda fayda vardır. Nöroloji uzmanları ağır adımlarla ilerler fakat net sonuçlara sizleri kavuştururlar diyebiliriz.

Nörolojiye Hangi Şikayetler İle Başvurulur

 • ALS hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Beyin enfeksiyonları
 • Bilinç kaybı ve bayılmalar
 • Bel ağrıları ve fıtıkların nedenleri
 • Boyun bölgesi ağrıları ve fıtıkların nedenleri
 • Bunama
 • Demans
 • El ve Ayaklarda oluşan uyuşmalar ve titremeler
 • Epilepsi – Sara
 • Felç
 • Hafıza problemleri
 • İnme
 • İstem dışı hareketler
 • Kas hastalıkları ve problemleri
 • Kramplar
 • Menenjit
 • Ms hastalığı
 • Migren
 • Omurilik hastalıkları
 • Parkinson Hastalığı
 • Refleks problemleri
 • Sinir sistemi problemleri
 • Sinir sıkışmaları
 • Unutkanlık
 • Uyuşma (El, Ayak, Kol ve Bacak)
 • Yüz felci

Nörolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Nörolojik hastalıkların belirtileri genellikle sinir sistemi ile alakalı olmaktadır. Kişinin sinir sisteminde oluşacak herhangi bir sorun kişinin yürümesine, oturmasına, kollarını kullanmasına, boynunu tutmasına kadar pek çok organını hareket ettirmesinde engel oluşturabilir. Örneğin kişinin sürekli olarak denge kaybetmesi bir nörolojik sorundur. Sinir ve kas sisteminde oluşmuş olabilecek herhangi bir sorun hastanın dengesini kaybetmesine sebep olabilir. Aynı şekilde kişinin gözlerinde oluşabilecek herhangi bir görüntü kaybı, netlik azalması da nörolojik bir hastalığa belirti olabilir. Eğer kişi göz doktoruna gittiğinde gözlerinde herhangi bir sorun, bozukluk olmadığı keşfedilirse fakat kişinin buna rağmen görüntü bozukluğu devam ederse acilen nöroloji uzmanına randevu alınmalıdır. Çünkü beyin bölgesinde gözün görme işlevini gerçekleştirdiği bölgeler üzerinde baskı oluşmaya başlamış olması muhtemeldir. Gözün dahi görüntü kalitesi beyin bölgesinde belli olurken elbette ki ani bayılmalar ve kendiden geçmeler de nöroloji birimini ilgilendirir. Beyin içerisinde oluşabilecek herhangi bir basınç kişinin kalbine, beynine ani kan gidiş durumları yapabilir. Bu ani durmalarda kişinin bilincinin kaybolması oldukça normaldir. Eğer kişi böyle durumlarla sık olarak karşılaşıyorsa mutlaka acil şekilde nöroloji bölümünden randevu almalı ve uzman bir doktor ile görüşme sağlamalıdır. Aksi taktirde kişinin tedavisi için geç kalınmış olabilir. Nörolojik hastalıkların belirtileri görüldüğünde hızlı bir şekilde hastaneye gitmek kişinin gelecek hayatının kalitesine doğru orantılı olarak etki eder. Aksi haller kötü olarak sonuçlanabilir. Bu yüzden eğer bu ve benzeri nörolojik hastalık belirtiler yaşıyorsanız en acil şekilde hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir :  Üroloji Nedir Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroloji ve Beyin Cerrahisi Arasında ki Farklar Nelerdir?

Nöroloji bölümü genellikle herhangi bir ağrı, sancı veya sorun nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin verdikleri ifadelere göre eğer beyin ile ilgili bir sorunları varsa onlarla ilgilenen ilk bölümdür diyebiliriz. Nöroloji uzmanları hastaların ilk teşhislerini koymakta ve incelemekte öncü rolü üstlenirler. Hastaların incelemesi tamamlandıktan sonra eğer beyin bölgesinde gerçek bir rahatsızlıkları varsa ve beyin üzerine daha uzman kişilerin bu hasta ile ilgilenmesi gerekiyorsa beyin cerrahisi alanına hastaları yönlendirilirler. Beyin cerrahi olan doktorlar bu sorunları daha detaylı araştıracak ve hastaların sağlıklarına ulaşmaları için gereken cerrahi müdahaleleri yaparak daha çok emek sarfedeceklerdir. Bu anlamda beyin cerrrahlarının nöroloji uzmanlarına göre beyin üzerine daha bilgili olduğunu, daha derinlemesine araştırmalar yaparak cerrahi müdahaleler yapabildiğini anlayabiliriz.

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar Nörolojik Hastalıkların Belirtileri

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Nörogenetik Hastalıklar Nelerdir?

Nörogenetik hastalıklar genellikle kişilerin beyin bölgesinde oluşan rahatsızlıklar olarak bilinir. Fakat nörogenetik hastalıklar tam anlamıyla bunu ifade etmez. Kişinin sinir sisteminde ve kas dokusunda oluşabilecek bütün hastalıklar nörogenetik hastalıklar olarak tıp dilinde ifade edilir. Aynı zamanda omurilik içinde gerçekleşecek kas sıkışmaları, sinir sıkışmaları da nörogenetiği ilgilendirir. Beyin tümörü gibi daha ciddi hastalıklar da bu kategori içinde ele alınır. Nörogenetik hastalıklar ilk olarak nöroloji uzmanları tarafından incelenir ve sonrasında eğer hastanın ciddi bir rahatsızlığı varsa beyin cerrahlarına gönderililer. Beyin cerahlarının hastaya gerçekleşen müdahalesinden sonra hastanın tedavisi tamamlanır ve hasta taburcu edilir. Genel anlamda nörogenetik kişilerin bu rahatsızlıkları ile ilgilenmek zorundadır.

Nasıl Nöroloji Doktoru Olunur?

Bir kişinin nöroloji uzmanı olabilmesi için öncelikle yapması gereken bir üniversitenin Tıp bölümünü kazanmaktır. Tıp kazanan bir öğrenci daha sonrasında burada eğitimini tamamlayacak ve eğitimini tamamladıktan sonra uzmanlığa geçiş yapmak için yüksek lisans okuyacaktır. Burada okunması gereken yüksek lisans beyin üzerine tamamlanmak zorundadır. Yüksek lisansını beyin fonksiyonları ve nöroloji üzerine tamamlayan öğrenciler daha sonrasında nöroloji doktoru olma ünvanı kazanırlar. Fakat kişinin tek başına hasta bakabilmesi ve tedavi sağlayabilmesi için uzun yıllar boyunca profesör ve doçent hocaların yanında eğitimine devam etmesi bir nevi staj yapması koşulu vardır. Sağlık Bakanlığı mezun olan öğrencilere direkt olarak hasta bakma iznini ve hakkını vermez. Usta – kalfa – çırak ilişkisi bu yüzden tıp üzerinde ne kadar yok gibi görünse de fiiliyatta mevcuttur. Bu yüzden nöroloji doktoru olarak sizinle ilgilenen doktorunuz çok genç olsa bile endişe etmenize gerek yoktur. Mesleki yeterliliğini eline almadan ve profesörlerin onayından geçmeden hiçbir nöroloji uzmanına tek başına hasta bakma yetkisi verilmez. Yetki verilen kişiler artık nöroloji üzerinde yeterli uzmanlığı kavramış ve tek başına hasta bakabilecek kıvama gelmiş demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git