Nefroloji Nedir Çocuk Nefrolojisi Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

Nefroloji Nedir?

Günümüzde hastanelerde yer alan bölümlerin tam olarak anlamları ve hangi alanda, hangi hastalara hizmet verdikleri vatandaşlar tarafından fazlasıyla merak edilmektedir. İsminden dolayı hastalarda endişeye sebep verse de halk arasında çok fazla bilinmemektedir. Bu yazımızda sizlerle “Nefroloji Nedir?” ve “Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?” sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Nefroloji Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

Nefroloji

Nefroloji aslında iç hastalıklarında hizmet veren bölümlerin içerisinde bir yan dal uzmanlık alanıdır. İç hastalıkları uzmanı olan bir hekim, böbrek kaynaklı yaşanan hipertansiyon hastalığı, idrarda ve idrar yolunda yaşanan problemler, böbrek dahili kanserler, böbrek yetmezliği gibi durumların tetkik, tanı ve tedavisinde rol oynar. Hızlı gelişen sistematik hastalıklarda da iç hastalıkları uzmanları ve Nefroloji uzmanları hizmet vermektedir.

Nefroloji, Türkçe’ye Fransızca’dan gelmiştir ve asıl hali “nephrologie” olarak bilinmektedir. Böbreklerle ilgili yaşanan sağlık problemleriyle ilgilenen Nefroloji bölümü bir bilim dalıdır.

Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nefroloji bilim dalı, erkek ve kadın ayırmadan bütün böbrek hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp dalıdır. Nefroloji bölümünde tedavi edilen hastalıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Böbreklerde Oluşan Hastalıkların Tetkikleri ve Tedavileri
 • Hipertansiyon ve Diyabet Sorunu Yaşanan Metabolizmalarda Oluşan Hastalıklar
 • İleri Seviye Böbrek Hastalıklarının Takiplerinin Yapılması ve Hastane Destekleri
 • Kronik Böbrek Yetmezliği
 • İdrar Yolunda Oluşabilecek Her Türlü Enfeksiyonlar
 • Akut Böbrek Yetmezliği
 • Böbrek Kaynaklı Meydana Gelen Hipertansiyon
 • Kronik Olarak Yaşanan Nefrit Hastalığı
 • Böbreklerde Oluşan Taşlar
 • Üremi Hastalığı
 • Böbrek Kanserleri

Çocuk Nefroloji Nedir?

Nefroloji içerisinde bulunan alt alanlardan bir tanesi ise Pediatrik Nefrolojidir. Çocuk hastalıklarıyla ve sağlık problemleriyle ilgilenen bu bölüm Nefroloji’nin yan dalıdır. 18 yaşına kadar olan çocuklarda yaşanan böbrek sistemi hastalıkları ve sistematik hastalıkların tetkik, tanı ve tedavileriyle ilgilenmektedir.

İnsan vücudunda, böbreklerin vücut dengesini sağlama, kanı süzüp zararlı toksinleri idrar yoluyla dışarı atması gibi görevlerini çeşitli problemler gerekçesiyle yerine getiremediği durumlarda Pediatrik Nefroloji devreye girmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Çene Cerrahisi Nedir Ve Hangi Durumlarda Müdahale Uygulanır

Pediatrik Nefroloji (Çocuk Nefrolojisi) Hangi Hastalıklara Bakar?

Pediatrik Nefrolojinde görev yapan hekimler tarafından tetkikleri ve tedavileri yapılan hastalıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Böbreklerde Oluşan Parankim Hastalığı
 • Böbreklerde Oluşan Kistikler ve İlgili Hastalıklar
 • Glomerüler Sebepli Hastalıklar
 • Tubulointerstisyel ve İlgili Hastalıklar
 • Sistematik Hastalıklar Tarafından Oluşan Böbrek Problemleri

Nefrolojik hastalık gruplarından oluşan tüm bu problemlere tanı koyulabilmesi adına mikrobiyoloji tabanlı laboratuvarlarda ve biyokimya laboratuvarlarında kan ile birliket idrar tetkikleri yapılmaktadır. Bunlara ek olarak istenen tetkiklerin yetersizliği durumunda ultrason, sistoüretografi ve pyelografi gibi yöntemlerle birlikte ek tetkikler radyoloji bölümü tarafından yapılmaktadır.

Nefroloji ve Pediatrik Nefroloji bölümünde tedavi edilen hastalıklardan birkaçı ise aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yollarında oluşabilecek enfeksiyonlar, aslında üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte insan vücudunda görülen en sık enfeksiyonlardan biridir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

 Çocuklarda da görülebilen bu hastalık günlük yaşam kalitesini olumsuz derecede etkileyebilecek durumda oluşabilir. İdrar yaparken yanma, yaşanan karın ağrıları ve mide bulantıları idrar yolu enfeksiyonuna işaret olabilir. Tedavisi için ilk fırsatta iç hastalıkları (dahiliye) bölümüne veya nefroloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Himatüri Nedir ?

İdrar yaparken görülen kan durumuna Hematüri denilmektedir. Hematüriye sebep olabilecek hastalıkların en başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Üriner sistem travmalarıyla birlikte bünyede oluşan yapısal bozukluklar da idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte Hematüriye sebebiyet verebilmektedir.

Himatüri Nasıl Tedavi Edilir?

Himatürinin tedavisi için hekim tarafından hastanın ve hastalığın detaylı ölküsüyle birlikte kan, idrar ve kültür tetkikleri istenebilmektir. Aynı zamanda hastalığın durumuna bağlı olarak nefrolog ve pediatrik nefrolog tarafından radyolojik ve labarotuvar tetkikleri istenebilir. Tetkiklerin sonuçlanması durumunda değerler normal durumda ise hasta ve durumu detaylı bir şekilde takip edilir fakat yine de hematüri devam ediyor ise labarotuvar tetkikleri tekrar gözden geçirilir ve bir anormalliğe rastlanırsa böbrek dokusunda meydana gelen nefrit hastalığından şüphelenir. Bu durumda nefroloji hekimi hastadan biyopsi ister ve hematüriyi meydana getiren sebebi netleştirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git