Kalp Ve Damar Cerrahisi Nedir Ve Kardiyoloji Arasındaki Fark

Kalp Damar Cerrahisi Nedir?

Kalp damar cerrahisi diğer bir adı ile kardiyovasküler cerrahi, kalpte yaşanan sorunların ilaç ve kardiyolojik yöntemlerle tedavi edilmediğinde devreye girer. Bu sorunların cerrahi yöntemlerle çözülmesini sağlayan bölüm olarak tanımlanabilir. Kalp damar cerrahisi tarafından yapılan ameliyatları kendi içinde ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki yetişkinlere yapılan ameliyatlardır. Diğeri ise çocuklara yapılan cerrahi operasyonlardır.

Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark

Kalp Damar Cerrahisi

Yetişkinlerin yaşadıkları sorunlara bağlı olarak kapak tamiri, kapak değişimi, koroner bypass ve aort anevrizmaları gibi farklı cerrahi operasyonlar yapılır. Fakat yetişkinlere yapılan ameliyatların yaklaşık %75’i koroner bypass, %20’si ise kapak operasyonları ve doğumdan gelen anomalilerdir. Çocuklara yapılan operasyonların ise neredeyse tamamı doğumsal kalp hastalıkları ile ilgilidir.

Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark Nedir?

Kalp rahatsızlıkları denildiği zaman insanların aklına ilk gelen bölümler kardiyoloji ve kalp damar cerrahisidir. Fakat bu bölümlerin aynı veya aralarındaki farkın ne olduğunu bilmeyen insan sayısı oldukça fazladır. Kardiyoloji ile kalp damar cerrahisi tamamen farklı bölümlerdir ve baktıkları rahatsızlıklar da farklıdır.

Kardiyoloji, kalp rahatsızlıklarının tanısının ilk defa konulduğu bölümdür. Nefes darlığı, göğüste yaşanan ağrı, sol kolda ağrı, koroner arter rahatsızlıkları ve benzer durumlarla direkt olarak kardiyoloji bölümü ilgilenir. Daha net bir ifade ile insanlar, kalplerinde bir sorun olduğunu düşünüyor ve bununla ilgili şikayetleri varsa direkt kardiyoloji bölümüne gitmeleri gerekir. Burada kalpte sorun olup olmadığı, varsa sorunun ne olduğu ve tedavisi belirlenir.

Kardiyoloji bölümü tarafından konan tanıdan sonra ise tedavi süreci başlar. Bu süreçte ilaç ve benzer yöntemler uygulanır. Eğer bunlar işe yaramaz ya da direkt cerrahi müdahale gerekirse hastalar kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirilir. Bu bölümün adından da anlaşılacağı gibi kalp ameliyatlarının yapıldığı bölümdür. Kalp ile ilgili cerrahi işlemler burada yapılır.

İlginizi Çekebilir :  Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Kalp Damar Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Kalp damar cerrahisi, kalp ile ilgili cerrahi operasyon gerektiren bütün hastalıklara bakar. Bunun için hastalığın değil, tedavinin önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat genel olarak şu şikayetleri olanlar, kalp damar cerrahisi bölümüne gelebilir:

 • Çarpıntı
 • Damar sertliği
 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • Sol kol ve çenenin sol bölümünde ağrı
 • Bacak damarlarının siyahlaşması

Burada bahsedilen belirtiler ve bunlara benzer durumlar yaşandığında hastaların ilk olarak, yukarıda da belirtildiği gibi, kardiyoloji bölümüne gitmesi gerekir. Eğer hastalığın tedavisi için cerrahi bir operasyon gerekirse, buradan kalp damar cerrahisine yönlendirilirler. Bundan dolayı önemli olan kalp damar cerrahisinin baktığı hastalıklar değil, hastalıkların cerrahi yolla tedavi edilmesidir. Buna bağlı olarak bu bölümdeki cerrahi uygulamalar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Damar cerrahisi
 • Kalp kapakçıkları cerrahisi
 • Aort cerrahisi
 • Anjiyo ve stent takılması
 • Konjenital kalp cerrahisi
 • Koroner bypass cerrahisi
 • Varis cerrahisi
Kalp Damar Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Kalp Ve Damar Cerrahisi

Kalp Damar Cerrahisi En İyi Doktorlar

Kalp damar cerrahisi bölümünde yapılan işlemler, son derece risklidir. Kalp çalışırken kalp açılır ve gerekli müdahaleler yapılır. Bu müdahaleler sırasında kalbin uyarılması, bazı yerlerinin onarılması ve benzer işlemlerin yapılması söz konusudur. Söz konusu işlemler yapılırken kalp durabilir, böyle durumlarda uzman hekim tarafından gerekli müdahale yapılır ve kalbin tekrar çalışması sağlanır. Daha sonra ise kalp kapatılır ve işlem tamamlanır. Bazı operasyonların 10-12 saate kadar sürmesi de söz konusudur.

Kalp damar cerrahisi doktorları tarafından yapılan operasyonlar sırasında kalp çalışmaya devam eder. Bundan dolayı buradaki cerrahi operasyonu yapacak olan hekimin çok iyi olması gerekir. Alanında tecrübeli ve kaliteli bir hekimin yaptığı operasyonlardaki başarı oranı çok daha yüksektir. Bundan dolayı doktor seçimine büyük önem verilmelidir. Sizde aşağıdaki yorumlar bölümünden tavsiye ettiğiniz veya şikayetçi olduğunuz Kalp Damar Cerrahisi doktorlarını paylaşarak araştırma yapan vatandaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git