Hacamat Nedir Hacamat Nasıl Yapılır Ve Bilimsel Tıbbi Hacamat

Hacamat (Kupa Terapisi) Nedir? Nasıl Yapılır ?

Dr. Gökhan Güler’in Kaleminden Bilimsel Kaynaklardan Hacamat 

Hacamat veya tıbbi adıyla kupa terapisi, vücutta çevre veya gıda kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak, vücutta birikebilecek zarar verici toksinlerden uzaklaşmak ve vücudu derinlemesine temizlemek için cam veya plastik maddelerden yapılan kupalar yardımıyla yapılan önemli bir terapidir. Vücudun bağ dokusunda birikebilecek bu atıklar, kupa pompası adı verilen bir alet yardımıyla iyice vakumlanıp sonrasında ise intradermal çizik diye tabir edilen kesiler ile temizlenip dışarı atılmasına ise yaş kupa denilir. Peygamber Efendimizin de çoğunlukla önerdiği bu tedavi uygulaması insan vücuduna oldukça fayda sağlamaktadır.

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Ve Tıbbi Hacamat

Hacamat Nedir

Hacamat 6-7 bin yıldan daha da eski bir tarihe sahip. Dünyanın farklı ülkelerinde farklı milletler tarafından binlerce yıldır uygulanan hacamat, ülkemizde de her geçen gün popüler olmaya başladı. Hacamatın tarihine baktığımızda, ilk uygulamalar M.Ö 2500 ile 4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Tıp Papirüsü isimli M.Ö. 1550’li yıllarda yazıldığı sanılan bir eserde hacamatın önemli işlevlerine değinilmiştir. Farklı uygarlıkların çeşitli bölgelerindeki arkeolojik bulgulardan elde edilen eserlerde de hacamat yapıldığı görülmüştür.

Tıbbın kurucusu olan Hipokrat da hacamatı birçok hastalık ve semptomda kullanmıştır. Hipokrat’ın bu terapi uygulamasını çoğunlukla kullanması, ileriki süreçlerde Asya ve Avrupa ülkelerinde de yayılmasına neden olmuştur. Yaşanılan tüm bu olaylardan sonra hacamat, Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da *Humoral Patoloji Teorisi ile çok daha geniş yelpazede ele alınmıştır. Osmanlı döneminde de hacamat uygulaması çoğu defa ilk başvurulan tedavi yöntemi olmuştur. Birçok padişah, zamanın hekimlerinin önerisiyle hacamat yaptırmıştır. Aslında hacamat eski uygarlıklarda keçi veya boğa boynuzlar ile yapılırdı. Camın keşfi sonrasında artık insanlar, camdan kavanozlar yaparak ve bu kavanozların içinde ateş yakarak vakumlama (emme gücü) yöntemiyle terapi yaptılar. Modern tıbbın ve teknolojinin ilerlemesiyle beraber artık günümüzde çok daha ergonomik tarz kupalar ve modern pompalarla terapi yapılmaktadır.

* Humoral Patoloji Teorisi: Eski Yunan ve Batı tıpçıları tarafından insan vücudunu oluşturan ve hastalık veya sendromlarla ilişkilendirililen 4 vücutsal koşula bağlı bir tıp teorisidir.

Hacamat Çeşitleri Nelerdir?

Kuru Hacamat: 

Hacamat türlerinden ilki kuru hacamattır. Vücuttan herhangi bir kan aldırmadan, kesi veya çizik atılmadan yalnızca kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Kuru hacamat, solunum yolları sorunlarına, sindirim sistemindeki gastroinstestinal hasarlara ve bağışıklık sistemindeki aksamalara çok iyi gelmektedir.

Yaş Hacamat: 

Esasen hacamatın en çok bilinen yöntemi yaş hacamattır. Peygamber Efendimizin de hadislerinde tavsiye ettiği ve son yıllarda günümüzün trend olmuş terapi uygulamalarından biridir.  Vücuttaki akupunktur noktaları tespit edildikten sonra, plastik veya cam kupalar iyice vakumlanır. Daha sonra neşter, bistüri veya jilet aracılığıyla küçük kesiler atılarak, toksinli ve zararlı kan dışarı akıtılır.

Hareketli Hacamat: 

İsminden de anlaşılacağı gibi plastik veya cam kupaların vücudun herhangi bir bölgesinde yavaş bir şekilde hareket ettirilmesiyle yapılan terapi uygulamasıdır.

Moksibusyon Hacamat: 

Vücutta yapılacak hacamat uygulamasında kupaların iç kısmına kurumuş, şifalı bitkiler yerleştirilir. Daha sonra bu bitkiler ateşle yakılarak uygulama yapılır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat yapılmadan evvel akupunktur noktaları tespit edilir. Noktalar tespit edildikten sonra oksijenli su, alkol, sirke veya kantaron yağı gibi antiseptik solüsyonlar yardımıyla cilt iyice temizlenir. Kupalar, hacamat yapılacak akupunktur noktalarına, pompa yardımıyla vakumlanarak sabit bir konuma getirilir. Ortalama 4-5 dakika bu şekilde bekledikten sonra vakum etkisizleştirilerek kupalar bulunduğu alandan çıkarılır. Neşter, jilet veya bistüri ile daha önce vakumlanıp kan toplanan noktalar ortalama 0,6-1,1 mm derinliğinde ve 0,60-0,80 cm arası genişlikte kesiler seri bir şekilde atılır. Atılan kesilerden sonra kupalar tekrar noktalara yerleştirilerek vakumlanır. 6-11 dakika arası bu şekilde beklenildikten sonra kupalar çıkarılarak toksinli kan vücuttan pamuk yardımıyla uzaklaştırılır. Uygulama bittikten sonra kanamanın durması ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için kantaron yağıyla etkilenen bölgeler iyice temizlenerek medikal bantlarla bantlanır. Hacamat Noktaları hakkında bilimsel kaynaklı makalemiz için tıklayınız.

Hacamat Nasıl Yapılır Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hacamat Nasıl Yapılır

Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlık bakanlığının mevzuatına göre hacamat, sadece tıp doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden hacamatı mutlaka doktora yaptırmalısınız. Aksi durumda birçok riski de göze almış olacaksınız. Hacamat son derece steril ve temiz bir oda da yapılmalıdır. Uygulama esnasında hacamat sedyesi kullanılmalı ve gayet sessiz bir ortam olmalıdır. Hacamat yaptırmadan önce diyafram nefesini öğrenmelisiniz. Bu nefes yöntemi oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer ki uygulama için aceleniz yoksa hacamat günlerine uymanız uygulamanın verimini arttıracaktır. Terapide kullanılacak malzemelerin hepsi tek kullanımlık olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bazı hastalıklar kan yoluyla bulaşır ve hayatı tehdit edebilir.

İlginizi Çekebilir :  Genel Cerrahi Nedir Ve Hangi Hastalıklara Bakar

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamat kan ile ilgili tüm hastalıklara ve sendromlara iyi gelir. Özellikle de vücuttaki kirli ve atıl kanla beraber toksinlerin uzaklaştırılması ciddi bir rahatlama sağlar. Şimdi hacamatın faydaları neler daha yakından bakalım;

Hacamat Duygusal Psikolojik Refah İçin Oldukça Etkilidir

Hacamat, psikolojik sıhhat için gerekli olan vücuttaki hormonal dengesizliği olağanüstü bir şekilde dengeler. Uykusuzluk ve stresten şikâyetçiyseniz hacamat ile kolayca iyileşebilirsiniz. Size ciddi bir rahatlama hissi verir. Herhangi bir psikolojik veya fizyolojik hastalık olmadan kronik yorgunluktan da şikâyetçi birçok insan bulunmaktadır. Hacamatın bu gibi semptomları ve yorgunluk problemlerini de belirgin bir şekilde iyileştirir.

Hacamat Vücudu Normal Durumuna Dönüştürür

Hacamat, kan yoluyla toksinleri ve durgun sıvıları vücudunuzdan uzaklaştırır. Böylece alkalin ortamını güçlendirerek ve asitliği gidererek vücudunuzun normal dengeli bir duruma dönmesine yardımcı olur. Sırtınızı hafifletir ve son derece enerjik hissetmenizi sağlar. Vücuttaki bu topaklanma ana arterlerin temizlenmesine ve engellenmesine yardımcı olur. Hacamat çoğunlukla sırt bölgesine yapılır, kalp, akciğer, beyin ve omurga gibi tüm ana organlarımız bu alanda bulunur ve böylece doğrudan vücudumuzun ana kısımlarına faydalar sağlar.

Hacamat Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sunar

Hacamat gerçekten cilt için de mucizevi etkiler sunar. Hacamatın kırışıklıklar, cildin sarkması ve ince çizgiler üzerinde ciddi oranda yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Hücrelerin daha fazla beslenmesini sağlayarak cildi sıkılaştırır, yumuşak ve parlak bir hale getirir. Çok daha genç bir cilt deneyimi sunar.

Hacamat Mide Sağlığını İyileştirir

Hacamat uygulaması, sağlıklı sindirimi teşvik edici ve stres giderici etkiye sahiptir. Şişkinlik ve kabızlıktan kurtulmak için faydalıdır. Bu uygulama, mide krampları, gastrit, ishal, iştahsızlık ve sindirim sistemine bağlı diğer birçok komplikasyon gibi midedeki tüm rahatsızlıkları giderir.

Hacamat Romatizmal Hastalıkları Tedavi Eder

Hacamat, artrit ve eklem ağrıları gibi romatizmal hastalıkların tedavisine de yardımcı olur. Bu uygulama, etkilenen bölgeye öncekinden daha fazla oksijen, besin, hormon, vitamin ve gerekli enzimlerle sağlıklı kan akışını arttırır.

Hacamat Lenfatik Sistemi Güçlendirir

Vücutta mikroplara karşı savaşan beyaz kan hücreleri, lenfatik sıvıdaki lenfositlerde iş görür. Vücuttaki beyaz kan hücreleri, serbest radikalleri içine alır ve vücudun, olası virüslere, bakterilere, mikroplara ve bu zararlı patojenlerin sebep olduğu hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olmak için bunları birçok parçaya ayırır.
Bu hücreler vücuda dağılır ve savaşma kapasiteleri birçok faktöre bağlıdır. Hacamat ise lenfatik düğümleri sonuna kadar açar ve vücuttaki lenf üretimini arttırır. Lenf üretimindeki bu artış ile beyaz kan hücrelerinin üretiminde de artış oluşur. Vücudun bağışıklık sistemi, yabancı parçacıklarla savaşmak için olabildiğince artar. Ayrıca hacamat, virüslerin, bakterilerin ve diğer zararlı patojenlerin vücuda saldırmasını ve hasarlara sebep olmalarını önler ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Hacamat Karaciğer Hastalığını Önler

Hacamatın oluşturduğu topaklanma, durgun olan ve yaşlanan organları, kandaki safsızlıkların geri kalanıyla birlikte ortadan kaldırır. Bu durum, karaciğere kan akışını arttırır, bu da karaciğerin verimliliğini ve işlevselliğini büyük oranda arttırır. Karaciğer, bu şekilde fonksiyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirdiğinden herhangi bir hastalığa yakalanma olasılığı da önemli ölçüde azalır.

Hacamatın Faydaları Nelerdir

Hacamat

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Hacamat 2-68 yaş arası her bireye rahat bir şekilde uygulanabilir. 68-85 yaş arası kişilerde çok daha dikkatli uygulanmalıdır. 85 yaş ve üzeri kişilerde ise hacamat herhangi bir fayda sağlamayacağı için yapılmamalıdır. Hacamat bunlarla beraber kalp pili kullanan kalp hastalarına, yeni organ nakli yapılmış bir hastaya, herhangi bir ameliyattan çıkıp üzerinden 3-4 ay geçmemiş kişilere, hemofili, kansızlık (anemi türleri) ve kanser türlerinden herhangi birine yakalanmış kişilere hacamat yapılmaz. Hamilelere zaruri olmadığı sürece hacamat yapılmaması önerilir. Tüm bunlarla beraber doktorun önereceği ve tavsiye edeceği şekilde terapilerinizi yapmanız sağlığınız için önem taşımaktadır.

Çocuklarda Ve Bebeklerde Hacamat

Yapılan Bilimsel araştırma ve verilere göre 2 yaşının üzerindeki çocuklara hacamat uygulaması yapılabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar hacamat uygulamasının çocuklarda daha yüksek fayda sağladığını göstermektedir. Bebeklerde hacamat uygulaması faydanın yanında zarar verebileceğinden ötürü tavsiye edilmemektedir. Çocuklarda Hacamat Hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için diğer yazımız Çocuklarda Hacamat Ve Bilimsel Veriler başlıklı makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

Hacamatın Yan Etkileri Nelerdir?

Hacamatın yan etkileri var mı sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. En kötü yan etki senaryosu kesi atılan bölgelerde hijyensizliğin sonucunda iltihaplanmaların oluşma olasılığıdır. Ayrıca doktor tarafından yapılacak olan hacamatın yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Dr. Gökhan Güler

Yararlanılan Kaynaklar:

 • Pubmed,
 • clinical key,
 • mayo clinic,
 • ibn-i sina el kanun fi’t tıp
Hacamat Nedir Hacamat Nasıl Yapılır Ve Bilimsel Tıbbi Hacamat Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. Yıldıray KAYA dedi ki:

  Acayip derecede hacamat yaptırmaktan korkuyordum. Taki yaptırdım hiç de korkulacak yanı yokmuş. Merak eden olursa hacamat maceramı anlatabilirim.

 2. Tolga Arslan dedi ki:

  Ben hacamat yaptırdığım zaman herhangi bir kesik veya kan aldırma olmamıştı. Yazınızda hacamat çeşitlerini yazmışsınız kuru hacamatmış benimkisi şimdi anladım.

 3. Berk dedi ki:

  Hacamattan korksamda bir sürü faydası varmış. Dinsel anlamda bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Hacamat nerede yapılır? Bir bilginiz var mı? En güvenli nasıl olur kimler yapar? Bu yazıda hacamatın nasıl yapıldığını öğrendim. Baya bilgilendirici olmuş teşekkür ederim.

 4. Serkan Atay dedi ki:

  Dini bir simge veya bir hurafe olarak görenlerde var sağlıklı olmak için yapılması gereken bir tedavi yöntemi olarak gören de var bana göre alternatif tıp yada tamamlayıcı tıp olarak hemen hemen hayatın her safhasında yapmamız gereken bir tedavi yöntemidir.Hacamat peygamber efendimiz tarafından da tavsiye edilen ve mutlaka yapılmasını rivayet ettiği ve en hayırlı şey olarak bize bildirdiği eski bir tedavi yöntemidir.Bu işlemleri genelde eski yaşlı insanlar tarafından uygulanırdı ama şimdi alternatif tıp literatürüne girerek hastanelerde uygulanmaya başlandı
  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulaması hacamat olarak hastanelerde destek veriliyor.Ben bu işlemi hayatımda yaklaşık 4 kez yaptırdım yani her yıl bir kez yaptırdım ve çok faydasını gördüm vücudumdaki kirlenmiş kanı ve yediğim sebze ve meyvelerden aldığım ağır metalleri bu işlem sayesinde vücudumdan atabildim.
  Öncelikle ben sürekli sırtımdan yani kulunçların alt bölgesinde işlemi yaptırıyorum 186 cm boyum 100 kg ağırlığında olduğumdan fazla şişman sayılmam bu nedenle tedavi bende işe yarıyor fakat aşırı kilolu olsam hacamatta çıkan kan az olacak ve işe yarama olasılığı azalacak.Sırtımdaki bölgeye ısıtılan kupaları koyuyorlar ve vakumlanan bölgeye kirli kan dediğimiz metal zehirlenmesi ile bozulan kan toplanıyor bu şekilde 12 kupa koyuyorlar bu kupların olduğu yere yani toplanan kısıma neşter yardımıyla küçük belli belirsiz çizikler atıyorsunuz kanamaya başlayan bölgeye tekrar vakum yaparak kupanın içine dolması sağlanıyor.Ve bu işlem bitene kadar yani kupalar dolana kadar kupaları ellemiyoruz. Bu işlem bittiğinde kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz hacamatı herkese tavsiye ederim umarım sizde de bende olduğu gibi işe yarar.

 5. Burak dedi ki:

  Hacamatın bilimsel faydaları tartışılmaz bir gerçek. Bilimsel faydasının yanında manevi olarak da faydasına inanmak gerekir. Hacamat yaparken ayetel kürsi mutlaka okunmalı. Şifa Allahtan beklenmeliki gerçek manada fayda görülsün.

 6. Kadir Uygun dedi ki:

  Hacamat biraz korku içeren tedavi yöntemi sanki. Birçok hurafesi var ne yapacağını insan tam kestiremiyor bu yüzden. Hacamat yapanlar da genelde evlerinde yada pek bilinmeyen yerlerde yapıyor güven sorunu ister istemez oluyor.

  1. admin dedi ki:

   Hacamat tedavisi işinin ehli sağlık personeli ve doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde birçok tehlikeli durum ve hastalık oluşma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 7. Melek Baykal dedi ki:

  Gerçekten faydalarının bu kadar önemli olduğunu düşünmemiştim ben psikolojik problemlerm için yaptirdim ve hissettigim huzur çok güzeldi sık sık yaptırmayı düşünüyorum

 8. Mustafa H dedi ki:

  Uzun zamandır hacamatı araştırıyorum. Kendime yaptırmak istiyorum fakat adam gibi hacamat yapan neresi var? Hastanede yapılmıyor devletin bu işe bir el atması lazım.

 9. Bilge Zeynep Ak dedi ki:

  Benim zaman zaman başım dönüyordu kaç doktora gittim bişey bulamadılar. Endonezya bi arkadaşımın tavsiyesi ile hacamat yaptırdım ne baş dönmesi kaldı ne bişey. Yapandan Allah razı olsun.

 10. Huriye Şeker dedi ki:

  Hacamatın tedavi olarak işe yaramayacağını düşünüyordum. Romatizma ağrılarım için arkadaşımın tavsiyesi işe deneme amaçlı yaptırdığımda sonuçlarına inanamadım. Artık romatizma ağrılarım kalmadı. Kesinlikle tavsiye ederim.

 11. Cansu dedi ki:

  Menuskusum vardı ameliyat oldum belli bir zaman durdu götürdü ama sonra daha fazla ağrım olmaya başladı ve hacamat önerdiler.artık uykulardan kalkar oldum hacamata gittim o gün bugündür ayağım çok rahat yürüyorum ağrım azaldı bir seans daha olunca biteceği söylendi o zaman yine yoruma not birakicam ama şu an ayagimda ağrım kalmadı?

 12. Memati Ilgazlı dedi ki:

  Hacamat konusunu uzun süredir merak ediyorum. Araştırmalarım sonucu GETAT larda yapılmaya başladığını öğrendim. Devletin bu işe el atması çok iyi oldu. Hatta geç bile kaldılar. Bursada bulunan GETAT merkezinden randevu alıp yaptıracağım kısmetse

 13. Gökhan Besgor dedi ki:

  Hacamat gerçekten işe yarayan güzel bir tedavi yöntemi bu tedavi yöntemini deneyip de şifa bulmayan yok ama nedense kamuoyunda yeteri kadar anlatılıp uygulanmadığı için halen insanlar hurafe koca karı işi vs diyerek bu güzel uygulamaya haksızlık ediyor Halbuki peygamber efendimiz hacamatı övmüş sağlıklıdır şifadır demiş buna rağmen olumsuz konuşanlar büyük ihtimalle cahilliklerini gösteriyorlar.Ben 2 senede bir yaptırırım yaptırmaya da devam edeceğim.

 14. Mehmet Reha Öz dedi ki:

  Sonunda Devlet de hacamak yapmaya başlamış. GETAT merkezlerinde güvenle ve siteril bir ortamda hacamat yaptırabilirsiniz. Şehrinizdeki GETAT merkezlerine başvurabilirsiniz

 15. Mustafa Şen dedi ki:

  Hep yaptırmak istediğim arkadaşlarımın bir çoğunun yaptırdığı birşey ama cesaret edipte gidemediğim için yaptırmadım malesef.

Sayfa başına git