Genel Cerrahi Nedir Ve Hangi Hastalıklara Bakar

Genel Cerrahi Nedir?

Genel Cerrahi, mide, ince bağırsak, karaciğer, pankreas, safra kesesi, yemek borusu ve tiroid bezleriyle yakından ilgilenen ve üst gövde üstüne genel anlamda odaklanan bir uzmanlık türüdür. Bunların yanında fıtık, cilt ve meme gibi ek alanlar hakkında bilgi sahibi olan bu uzmanlık türü hastalık tarafından genel anlamda yanlış anlaşılmaktadır. Örneğin ülkemizde hastalar soğuk algınlığı geçirse dahi genel cerrahi bölümlerine başvurabilir. Burada maalesef yanlış bir aldı vardır.

Genel Cerrahi Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi Ne Yapar?

Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de Genel Cerrahi her ameliyatta travma bakımıyla ilgili sorumluluk taşır. Bazı cerrahlar bu alanda ileri uzmanlık sertifikalarıyla her ameliyatta yer alabilirler. Bu uzmanlık alanına sahip genel cerrahi doktorları hemen hemen aciliyeti olan her alanda muayene yetkisine ve kabiliyetine sahiptir.

Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Cerrahi Yoğun Bakım

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hemen hemen her ameliyatta bir genel cerrahi uzmanı bulunur. Genel cerrahi uzmanı ameliyatı gerçekleştiren doktor olmasa dahi ameliyat genel anlamda onun himayesindedir. İyi bir genel cerrah ameliyatlarda hastanın travmatik ve yoğun bakım hallerini kontrol altına alır. Ayrıca ameliyatta nadir de olsa kanama durmaması gibi durumlarda müdahele yetkileri ve kabiliyetleri vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu konular üzerinde eğitim sertifikaları almış genel cerrahları seçmeleri hastaların lehine olacaktır. Tüm genel cerrahlar acil ameliyat eğitimlerini alıp genel cerrah olurlar. Böylece her türlü duruma karşı bilinçli olmakla beraber hastaya her konuda yol gösterebilecek niteliğe sahiptirler.

Laparoskopik Cerrahi

Genel anlamda Dünyada yaygın olsada ülkemizde çok yaygın olmayan laparoskobi çok küçük kameralarla ameliyatların yapılmasıdır. Boyutları 3 ile 15mm arasında değişen kameralarla bazı fıtık ve safra kesesi ameliyatlarını gerçekleştiren genel cerrahi uzmanları bulunmaktadır.

Kolorektal Cerrahi

Genel cerrahlar aynı zamanda enflamatuar bağırsak hastalıklarına da bakabilmektedirler. Kolon ve rektum kanseri gibi hastalıklarla ilgilenebilen genel cerrahi uzmanları gastrointestinal kanama ve hemoroitler hakkında da bilgi sahibidirler.

Göğüs Cerrahisi

Genel Cerrahi bölümü kozmetik(estetik) olmayan tüm meme ameliyatlarının çoğunu gerçekleştirebilmektedirler. Özellikle meme kanserinin teşhisi ve tedavisiyle ilgili çalışmalar yapabilirler.

İlginizi Çekebilir :  Psikoterapi Nedir Türleri Ve Açıklamaları

Vasküler Cerrahi

Genel cerrahlar damar cerrahisi konusunda özel eğitim ve sertifikalar alarak bu konuda da uzmanlaşabilirler. Bu sertifikalar ile beraber büyük damar hastalıklarına bakabilen genel cerrahlar sertifika olmaksızın küçük damar hastalıklarını da tedavi edebilirler.

Endokrin Cerrahisi

Genel cerrahi uzmanları tiroid ve paratiroid bezleriyle ilgili geniş bilgiye sahiptir. Ayrıca genel cerrahi bölümü böbrek üstü adrenal bezlerinin alınması konusunda operasyonları yönetebilir.

Organ Nakli Ameliyatları

Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında bakımından sorumlu genel cerrahlar nakledilen organların da sağlığından sorumludur.

Cerrahi Onkoloji

Genel cerrahi bölümü doktorlarının bazıları onkoloji alanında yönelebilirler. Torasik Cerrahi Onkologlar, Jinekologlar kanser hastlarının tedavisinde uzman bölümlerdendir. Cerrahi olan kanser ameliyatlarında mutlaka genel cerrahi uzmanlarının bulunması gerekmektedir. Çünkü kanser hücrelerinin yayılımı, kanama ve olağan dışında durumlarda genel cerrahiler ameliyatta fikir üretebilecek kadar genel anlamda bilgiye sahiptirler. Kanser ameliyatlarında ki olağan dışı olaylar için ameliyatlarda mutlaka genel cerrahi uzmanı veya genel cerrahi eğitimi almış doktorlar bulundurulmalıdır.

Reflü Cerrahisi

Genel cerrahi doktorları genel anlamda spesifik olmayan yani başka hastalıkların tetiklemediği reflü hastalıklarının tanı ve tedavisinde çalışabilmektedirler. Reflü ağıza acı su gelmesiyle hasta tarafından farkedilebilen bir hastalıktır. Ayrıca kendini mide yanması şeklinde de gösterebilir. Tedavi edilmesi önemli olan bu hastalığa genel cerrahi bölümü doktorları tanı ve tedavi planlayabilmektedir.

Pediatrik Cerrahi

Genel cerrahinin alt bir uzmanlık dalı olan pediatrik cerrahi 18 yaş altı yani ülkemizde çocuk olarak nitelendirilen yaş grubuna ameliyat yapabilmektedir. Genel cerrahlar pediatrik cerrahi eğitim aldıktan sonra ülkemizde çocuk ameliyatları yapabilmektedirler. Tabi burada ameliyat geçirecek çocuğun genel cerrahi uzmanlık alanlarından birinde ameliyat olması önemlidir. Kanser hastalıkları hakkında bilgisi olmayan bir genel cerrah pediatrik cerrahi eğitimi alsa da malesef ameliyata giremez.

Genel Cerrahların Kısaca İlgilendiği Hastalıklar

Genel cerrahi bölümü doktorları genel anlamda yemek borusu hastalıkları, reflü hastalığı tanı ve tedavisi, mide hastalıkları tanı ve tedavisi, obezite cerrahisi, ince ve kalın bağrsak hastalıklarını tanı ve tedavisi, karaciğer ve safra ile ilgili konular, pankreas ve dalak hastalıklarnın tanı ve tedavisi, kasık ve karın ön duvarı fıtıkları hastalıklarının tedavisi, meme hastalıklarının tanı ve tedavisi, endokrin sistem hastalıkları yani tiroid bezi ve böbrek üstü bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi, anal bölge hastalıkları tanı ve tedavisi ile ilgilenirler. Genel cerrahi genel olarak insanların %60’nın kapıldığı rahatsızlıkları kapsamakla birlikte bu hastalıkların dışındaki sorunlarda diğer uzmanlık alanlarına başvurulması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git