Çocuklarda Hacamat Ve Bilimsel Veriler

Çocuklarda Hacamat

Çocuklarda Hacamat son dönemlerde ailelerin en çok merak ettiği tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle de çocuklarda hacamatın faydası neler, çocuklarda hacamat yan etkileri var mı ve kaç yaşındaki çocuklara hacamat yapılır gibi sorular sıklıkla merak edilmektedir. Bu makalemizde tüm bu soruları, yapılan bilimsel araştırmalar eşliğinde açıklayacağız.

Çocuklarda ve Bebeklerde Hacamat Nasıl yapılır ve bilimsel veriler

Çocuklarda Hacamat

Çocuklarda Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat, belirli sağlık koşullarına karşı gerekli önlemi almak ve vücut içerisinde biriken zararlı toksik maddelerden arınmak için medikal kupalar yardımıyla belirli akupunktur noktalarına uygulanan bir terapi yöntemi olarak bilinmektedir. Çocuklarda Hacamat uygulaması yapılırken ilk etapta akupunktur noktaları belirlenir. Bu noktalar, çocukların sağlık sorunları göz önünde bulundurularak seçilir. Belirlenen bu noktalar steril bir sıvı (alkol ve kolonya gibi) ile derinlemesine temizlenir.

Sonraki aşamada 3 veya 4 cm’lik medikal kupalar, belirlenen noktalara yerleştirilir ve emme pompası yardımıyla vakumlanır. Bu noktaların vakumlanmasındaki amaç, biriken toksik atıkların bu bölgelere toplanmasını kolaylaştırarak daha rahat bir şekilde vücuttan çıkarılmasını sağlamaktır. Vakumlanan kupalar 1-2 dakika bekletildikten sonra yerlerinden çıkarılarak bu bölgelere, jilet, bistüri ve neşter aracılığıyla çok seri bir şekilde intradermal kesikler atılır. Bu kesikler, çocuklarda 0,2 mm ile 0,7 mm derinliğinde ve 0.10 ile 0.40 cm arası genişliğinde olmalıdır.

Kesikler atıldıktan sonra uygulama yapılan bölgelere tekrar kupalar yerleştirilir ve emme pompası yardımıyla vakumlanır. Vakumlama yapıldıktan sonra 5 ile 7 dakika boyunca beklenir (bu vakumlama işleminde ise artık biriken tüm toksik atıkların vücuttan çıkarılması sağlanmış olur). Tüm bu işlemlerden sonra kupalarda biriken pis kan bir pamuk yardımıyla alınarak uygulama yapılan bölge steril bir bez yardımıyla temizlenip medikal bantlar ile üzeri kapatılarak işlem sonlandırılır.

Çocuklarda Hacamat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çocuklarda Hacamat uygulaması yapılırken bazı hususlara son derece dikkat etmek gerekir. Bunlar;

 • Uygulamadan önce çocuklara banyo yaptırmak kan dolaşımı arttırır.
 • Hacamat yapılacak mekanın ve uygulamada kullanılacak araçların (bistüri, jilet ve kupa gibi) mutlaka steril olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda çok ciddi enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Hacamat uygulamasını mutlaka doktor yapmalıdır.
 • Uygulamadan önce kan testi yapılması gerekir. Hemoglobin değeri çok önem arz eder.
 • Belirli hacamat günleri tercih edilirse uygulamanın başarı oranı buna parelel olarak artacaktır.
 • Uygulamadan önce akupunktur noktalarına kısa süreli masajlar yapılırsa verim artabilir.

Çocuklarda Hacamat Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklarda Hacamat yetişkinlerde olduğu gibi  belirli zamanda yapılmaktadır. Bu uygulamanın tarihleri ay ve haftalara göre belirlenir. Uygulamanın en verimli olduğu zamanlar sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Bunun yanında kış ayında yapılan Hacamat da özellikle üst solunum yolu sorunlarını, grip ve nezle gibi sağlık koşullarını tedavi eder ve bu sorunların yaşanma riskini ciddi oranda azaltır. Tüm bunlarla beraber hicri takvime göre her ayın 17, 19 ve 21. günleri hacamatın en faydalı olduğu günler olarak bilinir.

Çocuklara hacamat ve bilimsel araştırmalar

Çocuklara Hacamat

Bebeklere Hacamat Yapılır Mı?

Bebeklerde Hacamat bilimsel araştırmalara göre 2 ile 10 yaş arasındaki tüm çocuklara hacamat yapılır. Bebeklerde bu uygulama faydadan ziyade zarar verebileceği için tavsiye edilmemektedir.

Çocuklarda Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda Hacamat, yetişkinlere nazaran çok daha tesir eder ve yüksek oranlarda fayda sağlar. İran’a bağlı bir tıp fakültesinde 1 yaş üzeri ve 10 yaş altı 4 bin küsür çocuğa deney amaçlı hacamat yapılmıştır ve çocuklarda hacamatın birçok faydası bu yolla kanıtlanmıştır.  Bu faydalar ise şunlardır;

 • Hacamat uygulamasından sonra çocuklarda çok daha nadir bir şekilde farenjit, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon sorunları görülmüştür. Bunun yanında bağışıklık sistemlerinde çok yüksek oranda artış izlenmiştir.
 • Birçok çocukta ortaya çıkan hareket bozukluğu çeşitleri, huysuzluk, stres, agresiflik, asabiyet ve ruh hali bozuklukları minimum düzeye inmektedir.
 • Hacamat çocuklarda hızlı ve sağlıklı büyümeye yol açar. Ayrıca çocuklarda dengeli bir şekilde kilo ve boy artışı olmaktadır.
 • Çocuklarda iştah açmaktadır. Özellikle yeme bozukluğu olan 2 ile 10 yaş arası çocuklarda bu uygulama yapıldıktan sonra %92 oranında iştah artışı gözlenmiştir.
 • Bu uygulama, çocuklarda bilişsel işlevi geliştirip konsantrasyonu son derece artırır. Ayrıca okul çağındaki çocukların zekâlarını geliştirir, öğrenmelerini kolaylaştırır ve hafızalarını güçlendirir.
 • Daha canlı ve parlak bir yüz, saç ve cilt sağlar.
 • Bu uygulama ile kılcal damarlardaki duvarlardan süzülen doku sıvıları, parankimal hücreler arasındaki geçiş boşluklarını geçer. Ayrıca bu yolla, lenfatik kılcal damarlara erişebilmelerini ve vasküler sisteme geri dönmelerini sağlayabilir. Hücreler içinde sürekli oluşan metabolik yan ürünler ve endojen serbest radikaller, interstisyel boşluklarda interstisyel sıvılara salınır. Bu durum, damarlar ve kılcal damarların aşağı akışındaki damar içi sıvı bölmesi ile sürekli bir değişim içindedir. Böylece dolaşım sistemi bu uygulama ile beraber kusursuzlaşmaya başlar.
 • Hacamat, ailelerin daimi olarak şikâyetçi olduğu hiçbir şeyi beğenmeme diye tabir edilen sürekli mutsuz ruh hali için de oldukça fayda sağlar.
 • Kafa noktalarından ya da kulak etrafından hacamat olan çocuklarda olmayanlara nazaran derslere çok daha ilgilerinin arttığı ve öğrenme süresinde çok ciddi artışlar olduğu kanıtlanmıştır.
 • Bu uygulamayla beraber altını ıslatma problemi olan çocuklarda %97 oranında başarı sağlanmıştır. Bunlardan %90’lık kısmı tamamıyla altını ıslatmayı terk etmiş, geriye kalanlarda ise nadiren veya çok az ıslatma huyu kalmıştır.
 • Bu uygulama, kan ile alakalı birçok hastalığı tedavi eder. Özellikle de kılcal damarlardaki tıkanık yolları açar.
 • Olası iltihap, enfeksiyon ve bakteriyel sorunlar hacamat ile tedavi edilebilir.
İlginizi Çekebilir :  Gastroenteroloji Nedir Ve Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Çocuklarda Hacamat Noktaları Nerelerdir?

Çocuklarda Hacamat yetişkinlerde olduğu gibi belirli sağlık koşullarına göre hacamat noktaları vardır. Bu noktalar ailelerden veya çocuklardan alınacak anamneze (hasta öyküsü) göre belirlenecektir. Akupunktur noktaları olarak da bilinen bu noktalara yapılacak uygulama son derece önemli ve oldukça faydalıdır. Örneğin, hafıza, huysuzluk, anksiyete, sinir, stres ve asabiyet sorunu olan bir çocuğun kafa hacamatı olması tavsiye edilir. Kafanın, çakra bölgesindeki noktalarına yapılacak olan bu uygulama ile tüm bu sendromlar büyük oranda hafifleyerek azalacaktır.

Ayrıca çocuklarda, kuyruk sokumundan 7 nolu omur kemiğine kadar olan tüm bölgeye uygulama yapılabilir. Kalp sorunları, akciğer hastalıkları, cilt bozuklukları, boyun sızıları, idrar tutamama gibi sorunları olan çocuklara bu bölgelerdeki noktalardan uygulama yapılır.

Hangi Çocuklara Hacamat Yapılmaz?

Çocuklara Hacamat uygulaması sağlıklı olan tüm çocuklara yapılabilir. Ancak, kalp pili takan, kanser sorunu yaşayan, anemi hastası, organ nakli olmuş ve hemofili geçiren çocuklara doktoru önermediği sürece uygulama yapılmaz.

Çocuk Hacamatı Nedir ve nasıl yapılır

Çocuk Hacamatı

Çocuklarda Hacamatın Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda Hacamat uygulamasından sonra yüksek oranda lökosit artışı olacaktır. Bunun nedeni bu uygulama ile eksilen eritrositlerdir. Hacamat kesiklerini onarmak ve tamir etmek için vücut metabolizması çok daha agresif davranacaktır. Bu uygulamanın yapılması ile vücut, tadilat ve tamirat için tüm organlardan işleyiş için yardım ister. Bu aksiyon, tam manasıyla vücudu alarma geçirir ve vücuda mükemmel bir zindelik sağlar.

Çocuklarda hacamatın büyük bir yan etkisi olduğu söylenemez. Ancak uygulamanın yapılası esnasında bazı yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler arasında mide bulantısı ve baş dönmesi vardır. Bunun nedeni ise ya kanı gören çocuğun psikolojik olarak etkileniyor olması ya da uzun süreli açlık halinden kaynaklanmaktadır. Tüm bunlarla beraber bildirilen bir diğer yan etki ise yüksek oranda terlemedir. Bu yan etkiler çok kısa süreli ve geçicidir. Bu yüzden çocuklar için hacamat güvenlidir denilebilir. Dr. Gökhan Güler’in kaleme aldığı Çocuklarda Ve Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır? konulu yazımız için tıklayınız.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bilimsel verilerden ve kaynaklardan yararlanılarak kaleme alınan diğer bir yazımız Hacamat Nedir Ve Bilimsel Tıbbi Hacamat konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

Dr. Gökhan GÜLER

Yararlanılan Kaynaklar:

 • Clinicalkey.com 
 • Complementary Therapies in Clinical Practice (makale)
 • Healthline Hijama 
 • Lee M.S., Kim J., and Ernst E.: Is cupping an effective treatment? An overview of systematic reviews. J Acupunct Meridian Stud 2019 (makale)
 • Pubmed 2019 
Çocuklarda Hacamat Ve Bilimsel Veriler Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Zeynep Zehra Yetkin dedi ki:

  2 yaşındaki çocuğuma hacamat yaptırdım. Kuyruk sokumundan tek kupa çektiler. Çocuğum hiç ağlamadı yavrum. Allah sağlık ve uzun ömür versin. 6 ay sonrada sırtından tek kupa çektireceğim.

 2. Memati Ilgazlı dedi ki:

  Süpermiş ya. Hacamat hakkında ve hele birde Çocuklarda Hacamat hakkında tıbbi veriler ve kaynakları ile yayınlanmış ve doktor tarafından yazılan böyle önemli konuları bulmak çok zor doğrusu. Sitenizi dikkatle takip edeceğim

 3. Besra Tekin dedi ki:

  Çocuklarda hacamat konusunu dikkatle araştırıyorum. Sitenizde yer alan bilimsel kaynaklar ve bulgular ışığında çocuklar için Hacamatın yararlı olabileceğini anladım. Hacamat için deneyimli doktor bulmakta mesele bulduğunuzda da hiç korkmadan bu işe girin sonuçta her işin bir riski var. işin içinde çocuklar olunca bu riskleri göz önünde bulundurmam lazım. Hacamatı da doktordan başkasına yaptırmam.

 4. Kübra Oktay dedi ki:

  Ben bu hacamat işinden çok korkuyorum çocuğuna yaptıranları dinledim bir çok makale okudum yorum dinledim kendim korktuğum gibi çocuğumu da bu işe sokmak istemiyorum ama dinen ve sağlık açısından yavruma çok yararlı olacak diye düşündüğümde bir adım atayım diyorum ama yine cesaret edemiyorum işin içinde kesik ve kan varsa dayanamıyorum bayılasım geliyor.Sanırım çocuğumun sağlığı için bu işe evet diyeceğim ama ben kesinlikle gelmeyeceğim benim yüreğim kaldırmaz.

 5. Harun tomak dedi ki:

  2 yaşından küçük çocuklara neden hacamat olmuyor ki?

 6. YASİN ONATÇA dedi ki:

  Hacamat çok eski bir alternatif tıp uygulamasıdır.Herkes bu işi yapamaz yapamadığı gibi ücretsiz yapanda çok zor bulursunuz eskiler kıymet bilir ücretsiz yaparlardı ama şimdi anne çocuğuna bu hacamatı yapmıyor.Bilimsel çalışmalar hacamat yapımının başarılı bir uygulama olduğunda hem fikirler.Tarihi çağların kim bilir daha ne gizli bilgileri var bilemiyorum.Umarım daha farklı tıp alternatifleri görürüz.

 7. Alper selamet dedi ki:

  Kendim hacamat yaptırdım çok memnunum. Çocuklar için hacamat konusunu değerlendireceğim

 8. İsmail dedi ki:

  Hacamatın faydaları kesinlikle kayda değer, kendimde zaman zaman yaptırıp faydalarını görüyorum, ancak çocuklarda kesinlikle doktor kontrolünde olmalı.
  .

 9. Mesude ertekin dedi ki:

  Biz kendimize hacamat yaptırmaya çekiniyoruz ki çocuğumuza nasıl yaptıralım. Sonuçta kan çıkıyor. Temiz ortamda olmassa çok tehlikeli. Bilmiyorum yaptırırmıyım.

 10. Çiğdem Asa dedi ki:

  Çocuğuma 2 yaşında hacamat yaptırdım hiç ağlamadı. Düzenli olarak yılda 1 sefer yaptırmayı düşünüyorum. Hem tıbbi hem de manevi olarak fayda vereceğini düşünüyorum.

Sayfa başına git