Biyopsi Nedir ve Biyopsi Nasıl Yapılır

Kısaca Biyopsi

Biyopsi daha çok kanser hastalığı konusunda kesin tanı koymak amacı ile uygulanmaktadır. Meme, beyin, tiroit gibi vücudun faklı kısımlarından alınmış olan dokuların incelenmesi ile kesin sonuca ulaşılmaktadır. Biyopsi sonucunda hem dokunun yapısı hem de var ise hasta doku incelenip sonuca ulaşılır. Biyopsi tanı koymak amacı ile vücudun farklı kısımlarında mikroskop yardımı ile incelenmesi veya da farklı araştırmalar amacı ile hastalık şüphesi olan bölge içinden doku veya da hücre alınma sureti ile yapılan işlemdir. Vücut içerisinde şüphelenilen doku da uygulanılan biyopsi ile hasta veya da istenilmeyen dokunun tamamen çıkarılması konusunda da biyopsi de uygulanılmaktadır.

Biyopsi Nedir

Biyopsi

Biyopsi yapılması ile hastalıklı doku tespit edilmesi sonucu tedavisi başlanılır. Hastalıklı doku diğer dokulara yayılmasını önlenilir ve hastalığın ne durumda olduğunu da belirlenilir ve gereken tedavi belirlenilir. Önceden biyopsi için mutlaka cerrahi işlem gerekirken şimdi ise bazı iğneler ile biyopsi yapılması mümkün olabilmektedir.

Akciğer Biyopsisi Nedir?

Akciğer içerisinde meydana gelen kitle, akciğerin dokusunun içinde sonradan oluşup dokuya yerleşen anormal bir kitledir. Genel olarak akciğerde bulunan bu kitle belirti vermeksizin, bazı tomografi veya da teknolojik olarak ileri derece de gelişmiş olan görüntüleme tekniği ile o kısımda bulunan bir yapının iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu kesin olarak anlaşılamadığı için, biyopsi amacı ile kullanılan iğne ve diğer araçlar ile biyopsi yapılması gerekmektedir. Akciğer biyopsisi teknolojisi ile birlikte akciğer ile ilgili hastalıklarda hızlı ve kesin olarak tanı koymak amacı ile yapılan işlemdir. Böylece akciğer hakkında detaylı bilgiler de öğrenilmekte ve tedavi aşamaları belirlenebilmektedir.

Akciğer Biyopsisi Nasıl Yapılmaktadır?

  • Akciğerde bulunan kitlenin olduğu bölgede bulunan dokuları iğne ile aspirasyon biyopsisi ile alınılabildiği için çok ince olan dokuları dahi çıkarması nedeni ile birçok biyopsi iğne ile yapılmaktadır.
  • Akciğer biyopsisi uygulanmadan bir süre öncesinde vücuda lokal anestezi uygulandığı için biyopsi yapılması esnasında ağrı hissi oluşmaz. Akciğerde bulunan kitle büyüklüğüne göre, ultrason ile veya da tomografi ile belirlenilebilir ve hatta ultrason da alınılan görüntü dikkate alınarak biyopsi yapılabilmektedir.
  • Akciğer biyopsi işlemi sonrası sarılan bandaj yirmi dört saat sonra ancak çıkarılır ve biyopsi işlemi ardından bir gün müşahede altında tutulması gerekmektedir ve bu sürede hastanın tansiyonu ve nabızı kontrol altında tutulur. Biyopsi ardından iki saat sonra herhangi bir sorun yok ise biyopsi uygulanılan kişi yemek yiyebilir. Akciğer biyopsisi yalnızca kanser için değil, kanser dışında başka, plevral kitle, akciğer deki enfeksiyonlar, plevral sıvı, göğüs duvarındaki kitle oluşumu için de biyopsi yapılabilmektedir.
İlginizi Çekebilir :  Anestezi Nedir Çeşitleri Ve Detaylı Bilgiler

Böbrek Biyopsisi Nedir?

Bu biyopsi oldukça güvenli bir biyopsi türüdür. Böbrek biyopsisi uygulanması ardından, idrar da kan görülmesi veya da böbreğin çevresinde kan toplanması gibi durumlar oldukça normaldir. Böbrek biyopsisi, daha çok teşhis konulamayan böbrek hastalığının teşhisi için uygulanmaktadır. Böbrek hastalığı var ise bu hastalığın ne derece de ilerlediğini tespit etmek amacı ile biyopsi işlemi yapılmaktadır. Yapılan biyopsi sonrasında böbrek hakkında detaylı bir bilgi uzman doktorlar tarafından öğrenilmekte ve bu duruma göre de tedavi planlanması yapılmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda yapılan böbrek nakilleri sonrasında da böbreğin genel durumunu öğrenmek ve böbreğin çalışma düzeyini öğrenebilmek amacıyla böbrek biyopsisi işlemi yapılabilmektedir.

Böbrek biyopsisi yapılmadan önce kan sulandırıcı ilaçlar biyopsi öncesinden bırakılması gerekmektedir. Ayrıca hipertansiyon ve kalp hastaları; böbrek biyopsisi öncesinden altı saat öncesinde çok az miktarda su ile ilaçlar alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git