Akupunktur Nedir Faydaları Ve Yan Etkileri

Akupunktur Nedir ?

Akupunktur, eğitimli doktorların cilde, küçük iğneler yerleştirerek vücut üzerinde belirli noktaları uyardığı yüzyıllardır süren Çin tıbbı uygulamalarından olan bütünsel bir sağlık tekniği tedavisidir. Günümüzde akupunktur, Batı’daki geleneksel Çin tıbbının en popüler uygulamalarından biridir. Akupunktur, 2500 yıldan çok daha eski olan, gün geçtikçe gelişen bir sağlık yaklaşımıdır. Çok farklı hastalıkları, ağrıları ve strese bağlı ani gelişen semptomları tedavi etmek için kullanılan akupunktur, bitkisel ilaçlar, refleksoloji, masaj terapisi ve çeşitli psikolojik ve vücut uygulamaları gibi bütünsel teknikler ile beraber kullanılır. Akupunktur kullanımı, son birkaç yıldır Batı ülkelerinde ve Türkiye’de istikrarlı bir şekilde artmıştır. 2007 yılında araştırmacıların tamamlayıcı sağlık yaklaşımları üzerine yaptığı geniş çaplı bir araştırmaya göre, sadece Türkiye’de en az 1 milyon kişi akupunkturu denemiştir. Akupunktur ağrı yapar mı sorusu da sıklıkla merak edilen bir konudur. Çok ilginç bir şekilde, akupunktur uygulamasında sivri uçlu iğnelerin kullanılmasına rağmen, uygulamalar son derece ağrısız bir şekilde yapılır.

Akupunktur nedir nasıl yapılır faydaları ve yan etkileri nelerdir

Akupunktur

Akupunktur Ne İçin Kullanılır?

Akupunktur genel olarak aşağıdaki koşulları tedavi etmek için kullanılır:

 • Kaslarda meydana gelen ağrı ve spazmları azaltmak,
 • Kronikleşen bel veya boyun ağrıları ile diğer semptomları gidermek,
 • Baş ve boyun deformiteleri tedavi etmek,
 • Osteoartrit ve iltihaplı romatizmal sorunlarla savaşmak,
 • Kronikleşmeye başlayan diz ağrılarını hafifletmek,
 • Alerjik reaksiyonları bertaraf etmek,
 • Sindirim problemlerini onarmak,
 • Ruh hali bozukluğu, anksiyete, obsesif kompolsüf bozukluk ve depresyon gibi sorunları çözmek için kullanılır.

Akupunktur Güvenli Midir?

Uzmanlar, akupunktur uygulamasında medikal iğnelerin kullanılması, deneyimli ve iyi eğitimli bir hekim tarafından yapılmasını genellikle güvenli bir işlem olarak belirtmektedir. Bu husustaki en önemli konu arasında her koşulda akupunktur tedavisi hususunda tecrübeli ve eğitimli bir uzmana gidilmesi yer alır. Çünkü iyi eğitimli bir uzman, temiz iğnelerin kullanımı konusunda çok dikkatli davranır ve akupunktur noktalarında kolay kolay yanlışlık yapmaz. Yanlış yapılan akupunktur ve steril olmayan iğneler büyük bir risk oluşturabilir. Yeni düzenlemelerle beraber akupunktur iğneleri tıbbi cihazlar olarak düzenlenmeye ve iğneler, toksik olmayan, steril ve yalnızca tecrübeli uzmanlar tarafından tek kullanım için etiketlenmeye başlanılmıştır. Bugüne kadar akupunktur kullanımından bildirilen çok az komplikasyon vardır. Akupunkturun, bu yüzden çok düşük risk olduğu düşünülmektedir. Fakat bu durum, hiçbir riskin olmadığı anlamına gelmemektedir. Çünkü steril ve medikal olmayan iğneler kullanıldığında bazı ölümcül yan etkiler de meydana gelebilir.

Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıbbın gözde uygulamalarından olan akupunktur inanılmaz faydaları da beraberinde getirmektedir. Özellikle yan etkisinin çok az olması ve ağrısız bir işlem olması bu uygulamayı son derece popüler bir hale getirmiştir. Şimdi akupunkturun faydaları neler yakından inceleyelim;

Akupunktur Baş Ağrısı Ve Migren Ataklarının Azaltılmasına Yardımcı Olur

2011 yılında yapılan araştırmada uzmanlar, 2.186 hastayı içeren bir deneyde, akupunkturun sık görülen kronikleşen gerilim tipi baş ağrısı olan insanlarda değerli bir farmakolojik araç olabileceği sonucuna varmışlardır. Bu araştırma, akupunktur seanslarının migren ataklarındaki ağrının hafifletilmesi için hiç tedavi almayan etkilerini karşılaştıran çok sayıda klinik denemeye bakmıştır. Özellikle de rastgele ve stratejik noktalara iğneler yerleştirilen gruplar, baş ağrısı semptomlarında ciddi bir azalma yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bununla beraber sürekli akupunktur uygulamasıyla takip edilen insanlarda diğer tip baş ağrısı türlerinde ve bunların yoğun ataklarında da ciddi düzeyde hafifleme olduğunu belirtmişlerdir.

Akupunktur Boyun, Sırt, Eklem veya Artrit Ağrısı Da Dâhil Olmak Üzere Kronik Ağrıları Yönetir

Akupunkturun, Almanya’da 2008 yılında yapılan bir araştırmada kronik bel ağrısını iyileştirmede de çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kronik bel ağrısı olan hastalarda, akupunktur uygulaması yaptıran hasta grupları arasında 8 haftadan fazla tedavi görmeyenlere göre bildirilen ağrıda anlamlı bir fark oluşmuştur. Daha da etkileyicisi akupunktur, 4 kronik ağrı çeşidi olan sırt, boyun, artrit, baş ve omuz ağrılarını da tedavi etmektedir. Uzmanlar, 20.000’den fazla hastayı içeren klinik çalışmaları gözden geçirdi ve akupunktur tedavisi yaptıran hastaların, bel, boyun, kas ağrıları, osteoartrit ve kronik baş rahatsızlıklarında kontrol grubundaki diğer hastalardan daha az ağrıya sahip olduğunu gösterdi. Sonuç olarak uzmanlar, akupunkturun kronik ağrıların tedavisinde ciddi düzeyde etkili olduğunu ve bunun için bu tarz hastaların düzenli olarak akupunktur tedavisi yaptırmalarını önermektedir.

Akupunkturun Faydaları Nelerdir

Akupunkturun Faydaları

Akupunktur Uykusuzluğun Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Yine 2014 yılında, akupunkturun uykusuzluk semptomlarını azaltmada çok faydalı bir etkisi olduğunu gösteren büyük bir meta-analiz yapıldı. Yapılan analiz sonucuna göre uykuya yardımcı olmak için ilaç ya da bitkisel tedavi alan hastalara ekstra olarak akupunktur tedavisinin eklenmesinin kullanılan ilaç ya da bitkileri tek başına almaktan daha iyi etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Diğer bir faydası ise birçok uyku ilacının aksine, akupunktur uygulamalarının hiçbir şekilde olumsuz yan etkisinin olmamasıdır.

Akupunktur Kanser ve Kemoterapi Semptomlarını İyileştirir

Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre yapılan farklı araştırmalar, akupunkturun, bağışıklık sistemini büyük oranda güçlendirmeye, semptomları azaltmaya ve kanser tedavilerinden sonraki iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin yapılan bir randomize denemede akupunktur tedavisinin, bağışıklık sistemiyle beraber trombosit sayısını çok büyük oranda arttırdığını ve radyasyon tedavisi veya kemoterapi sonrasında genel vücut hücrelerinde akupunktur almadığı süreye kıyasla büyük oranda azalmayı önlediği görüldü. Uzmanlar, her iki akupunktur tedavi grubundaki hastaların da yapılan tedavilerde çok daha az ağrı yaşadıklarını, yaşam kalitesinde iyileşmeler olduğunu ve bulantı gibi kemoterapinin farklı olumsuz yan etkilerinde ciddi bir düşüş yaşadıklarını belirtti.

Akupunktur Bilişsel Düşüşü Önler Ve Psikolojik Sorunları Tedavi Eder

Uzmanlar, akupunkturun parkinson hastalığı üzerindeki etkinliği hakkında yeni bilgiler göstermiştir. Çalışmalarda, özellikle parkinson  hastalığından etkilenen beynin bazı bölgelerinde (talamus ve putamenler gibi) zihinsel bir tepki oluşturduğundan yaş ilerlemesine bağlı bilişsel gerileme semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. Fransa’da yapılan bir araştırmada 30 parkinson hastasına 10 seans boyunca akupunktur tedavisi uygulandı. Bu hastaların %90’ında titreme ve yavaşlık gibi bireysel semptomlarında sübjektif bir iyileşme oldu. Ayrıca akupunktur, uyku, kaygı, stres, depresyon ve sinir gibi bilişsel işlevi etkileyen psikolojik sorunları da tedavi etmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Psikiyatri Nedir Ne Yapar Psikiyatri İle Psikolog Arasındaki Fark Nedir

Akupunktur Hormonları Dengeler, Gebelik Ve Doğum Sonrası Sağlığı Destekler

Günümüzdeki pek çok hekim, hormonları dengelemek, stresi azaltmak, hamilelik anksiyetesini ve ağrılarını hafifletmek için bir tedavi türü olarak akupunktur tedavisini önermektedir. Bu tedavi yöntemi, gebelik esnasında çok sık görülen semptomların birçoğu için oldukça güvenli bir uygulama olarak kabul edilir. Vücudun fiziksel ve duygusal zorluğunu hafifletmek, aynı zamanda hamilelerin yaşayabileceği her çeşit ruh hali, depresyon, stres, zihinsel veya fiziksel semptomlara yardımcı olmak için akupunktur tedavisi gerekir. Bu tedavi yöntemi bebeğin, doğum için hazırlanmasından hemen önce bile kullanılabilir.

Önemli Bilgi: Hamilelik esnasında kaçınılması gereken bazı akupunktur noktaları bulunur. Bu yüzden, her zaman alanında uzman ve tecrübeli hekimler tercih edilmelidir.

Akupunktur Polikistik Over Sendromunu Hafifletebilir

Akupunktur tedavisi, daha çok üreme çağındaki kadınlarda çok sık bir şekilde görülen endokrin problemi olan polisiklik over sendromu olanlara yumurtalıklara kan akışını arttırarak, yumurtalık hacmi ile kist sayısını azaltarak, hiperglisemiyi ve insülin direncini onararak fayda sağlar. Bununla beraber duyarlılığı, kan şekerini, insülin ve kortizol seviyelerini düşürür, kilo vermeye ve anoreksiye de yardımcı olur. Bu tedavinin gerçek etkinliğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da polikistik over sendromu üzerindeki etkisi açıktır.

Akupunktur Noktaları Nelerdir?

Akupunktur noktaları, vücutta akupunktur tedavilerinin odağını oluşturan belirli noktalardır. Konunun uzmanları akupunkturu, enerji ya da yaşam gücü akışını dengelemek için bir teknik olarak açıklar ve enerjiye vücuttaki küçük özel kanalları uyararak ulaşılabileceğini düşünür. Uzmanlar ayrıca, qi veya chi olarak da bilinen meridyenlerin vücutta bulunan bir akış olduğuna inanmaktadır. Bu meridyenler dengeli olmadığında vücutta hastalık, uykusuzluk, ağrı ve yorgunluk oluşabilir. Akupunktur tedavisinde iğnelerin yerleştirildiği her bir meridyen boyunca yüzlerce nokta bulunan 14 ana enerji kanalı meridyeni bulunur. Bunlar el, kol, ayak, kafa, bel ve ana organlar üzerinde 360 ​​farklı nokta içermektedir. Akupunkturdaki inanç, vücudun belirli noktalarına hafif bir şekilde iğneler yerleştirilerek, meridyen akışının dinlenebileceği ve bu sebepten hastaların enerjilerini yeniden dengeleyebileceğidir. Akupunktur noktaları, sinirlerin bir kas içine girdiği, kasın orta noktası olduğu veya kasın kemikle birleştiği bir noktada bulunma eğilimindedir.

Başlıca akupunktur meridyenleri şunlardır:

 • Akciğer,
 • Kalın Bağırsak,
 • Mide,
 • Dalak,
 • Kalp,
 • İnce Bağırsak,
 • İdrar Kesesi,
 • Böbrek ve karaciğer meridyenleridir.
Akupunktur Noktaları Nelerdir nerelere yapılır

Akupunktur Noktaları

Akupunktur Nasıl Çalışır?

Akupunktur genel olarak hastalık veya ağrı yönetimine yönelik sadece tek bir yaklaşım değil de bir uygulama ailesi olarak kabul edilir. Bütün akupunktur uygulamaları, farklı teknikler ve çoğunlukla iğneler kullanılarak vücuttaki belirli noktaların ani bir şekilde uyarılmasını içerir. Klinik, bilimsel araştırma ortamlarında şimdiye kadar en çok çalışılan akupunktur tipi, cildi hafifçe uyarmak için ince ve katı metal iğneler kullanan türdür.

Akupunktur çoğunlukla el ile yapılır, tecrübeli bir uzman iğneleri, vücutta bulunan spesifik noktalara, deriye derin olmayacak bir şekilde dikkatlice batırır. Normal bir uygulamada bir seferde yaklaşık 10 ile 20 ince iğne kullanılır. Bu iğneler, kan almada da kullanılan normal çaptaki bir enjeksiyonun içine sığacak kadar küçüktür ve bu da birçok hasta için tedavi sürecini oldukça ağrısız bir hale getirir.

İğnelerden geçen veya hiç iğne kullanmayan hafif elektriksel uyarılar kullanan akupunktur türleri de vardır. Örneğin, iğnesiz akupunkturda belirli noktalara basarak vücuttaki enerjiyi teşvik etmek için hedeflenen masaj tipi teknikleri kullanır.

Akupunkturdan Önce Neler Yapılır?

İlk olarak, akupunktur uzmanı hastayla ağrılarını ve sağlıkla ilgili hedeflerini konuşur. Sonra genellikle hastanın diline bakarlar ve dengesizliğe katkıda bulunan belirgin bir şey olup olmadığını görmek için hayati organlara baskı uygularlar. Uzman daha sonra steril, tek kullanımlık küçük iğneler kullanır ve bunları vücuda belirli meridyenler boyunca yerleştirir. Uzman sonraki aşamada hastanın enerjisinin nasıl aktığını hissetmek için parmaklarını hafifçe hastanın üzerine yerleştirir veya hastanın vücuduna elini koyarak vücut üzerinde nabız olup olmadığını kontrol edecektir. Ortaya çıkabilecek kızarıklık, bir iğne bölgesinin etrafında belirebilir ve bu yan etki, o bölgede enerjinin dengelenmediğinin bir işareti olduğuna işaret eder. Uygulamanın enerjisi kendini dengelerken, iğneler genellikle kısa bir süre bölgelerde kalır. İğneler çıkarıldıktan sonra hasta sosyal aktivitelerine geri dönebilir ve detoksifikasyon işlemine yardımcı olmak için genellikle bol su içilmesi önerilir.

Akupunktur Uygulanabilir Bir Tedavi Seçeneği Midir?

Özellikle kronik ağrı ve yukarıda sıralanan faydalar için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Diğer alanlarda yapılması gereken daha fazla araştırma olmasına rağmen, hali hazırda yapılan çalışmalar bu iğnelerin stratejik yerleştirilmesinin sağlığa ciddi faydalar sağladığını göstermektedir.  Stratejik akupunktur tedavisi gören hastalar kalıcı bir rahatlamaya ulaşır. Vücudun sisteminde de uyarılmalar olduğunu, vücudun iyileşme sürecine başlamasını ve ağrıyı önleyen endorfin salgılamasını öneren teoriler de vardır.

Ağrı, beyinden vücuda, bedenden beyine bir şeylerin yanlış olduğunu söyleyen karşılıklı bir işarettir. Kronik ağrılı çoğu insan, ağrının durgun doğası ve ağrının artması nedeniyle ağrı kesici ilaçlara karşı duyarsız hale gelir. Ağrı kesici ilaçlar aynı zamanda yalnızca vücuda zarar vermekle kalmaz, iltihabı arttırır ve aynı zamanda uzun süreli kullanımla birlikte artan başka yan etkileri de vardır.  Akupunktur, yüksek düzeyde ağrı ve travma yaşayan kronik ağrı hastalarına umut verici bir çözümdür. Yeni ana akıl beden bilinci terapileri de dâhil olmak üzere birçok doğal terapide olduğu gibi hastanın tedaviyi nasıl algıladığı ve hangi yöntemlerin kullanıldığı faydaları da etkiler.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir uygulamada olduğu gibi akupunktur da bazı riskler doğurabilir. En yaygın olan yan etkileri arasında akupunktur iğnelerinin yerleştirilmesinden kaynaklanan ağrı ve kanamadır. Diğer olumsuz etkiler ise deri döküntüleri, alerjik reaksiyonlar, ağrı, morarma, kanama, mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma veya enfeksiyonları içerebilir.

Dr. Gökhan GÜLER

Yararlanılan Kaynaklar:

 • Clinical magazine,
 • Clinical key,
 • Health 24,
 • Pubmed.

 

İlginizi çekebilecek olan  Bilimsel Kaynaklardan Yazılan Makalemiz Hacamat Nedir ve Bilimsel Tıbbi Hacamat için lütfen linke tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git